1

بارنامه اصلی یا MAWB : چگونه یک بارنامه اصلی را پر کنیم؟ (راهنمای کامل)

بارنامه اصلی بین‌المللی که به صورت بارنامه مستر یا MAWB هم شناخته شده است باید به صورت تایپ شده یا چاپ شده کامیپوتری باشد. در عکس بارنامه اصلی را مشاهده می‌فرمایید. مشتریان ممکن است اطلاعات اضافی ارائه دهند. اما به طور معمول به اطلاعاتی نیاز است که در جدول زیر درج شده است. این اطلاعات توسط گروه تجاری ققنوس گردآوری شده است.

نمونه بارنامه هوایی

اطلاعات مورد نیاز بارنامه اصلی

مطابق عکس بالا اطلاعات مورد نیاز بارنامه اصلی به ترتیب زیر در آن بیان می‌شود.

بخش مسئول ارائه اطلاعات توضیحات
1 مشتری نام و آدرس صاحب بار
2 مشتری نام و آدرس گیرنده
3 مشتری کد سه حرفی فرودگاه مبدا. این کد فرودگاهی است که در آن محموله یا هوایی یا زمینی حمل می‌شود.
4 مشتری کد سه حرفی فرودگاه مقصد.
5 مشتری ارزش اظهار شده برای حمل
6 مشتری ارزش محموله برای اهداف گمرکی
7 مشتری/پایانه حمل و نقل کانتینری اطلاعات مورد نیاز برای بررسی. هرگونه دستورالعمل یا یادداشت ویژه در مورد بار، وزن اختصاصی و تعداد ظروف حمل بار (ULD)
8 مشتری تعداد قطعات
9  مشتری وزن ناخالص به خاطر داشته باشید که وزن ناخالص شامل وزن کانتینر یا پالت نمی‌شود. اگر چه وزن تیرهای چوبی در آن محاسبه می‌شود.
10 مشتری کیلوگرم (KG) یا پوند (lbs)
11 مشتری وزن قابل پرداخت. وزن واقعی یا وزن حجمی (هر کدام که بزرگتر بودند)
12 مشتری نرخ / هزینه (تنها برای بارنامه اصلی بین‌المللی)
13 مشتری مجموع (تنها برای بارنامه اصلی بین‌المللی)
14 مشتری ماهیت و مقدار کالا. توضیحات بار. این ممکن است شامل ابعاد یا حجم شود. به خاطر داشته باشید استفاده از اصطلاح ترکیبی یا ادغام شده یا چیزی شبیه برای توصیف کالاها قابل قبول نیست. توضیحات باید خاص و مشخص شده باشند.
15 مشتری امضا صاحب بار یا نماینده او
16 پایانه حمل و نقل کانتینری تاریخ امضا
17 پایانه حمل و نقل کانتینری زمان امضا
18 پایانه حمل و نقل کانتینری کد سه حرفی محل امضا
19 پایانه حمل و نقل کانتینری امضا حمل‌کننده یا نماینده آن ارجاع به: نماینده UPSکارمند CFS به یاد داشته باشید که امضاها مشخص و واضح باشد.  
20 تا 23 مشتری امضا نماینده توجه کنید که شماره 20 تا 23 قرار است در ورودی مقصد یا پایانه توسط گیرنده یا نماینده او تکمیل شود. اگر ورودی مقصد CFS داشته باشد یک نسخه کپی امضا نشده از بارنامه به همراه یک امضا شده، رجیستری حمل و نقل هوایی محموله یا سفارش را در یک فایل نگه می‌دارد.  
24 مشتری در صورت حمل کالای فاسد شدنی، ضروری یا RFS نوع سرویس را مشخص کنید.

شما می‌توانید در این زمینه با کارشناسان گروه تجاری ققنوس از راه‌های زیر در ارتباط باشید. کارشناسان ما میتوانند به شما در دریافت بهترین آفرهای حمل هوایی و دریایی از چین، امارات و سایر کشورها یاری برسانند.

سوالات متداول

بارنامه چیست؟

بارنامه که به B/L هم معروف است یک قرارداد حمل و نقل بین خطوط حمل و نقل و صاحب بار است. این سندی است که از طرف شرکت‌های باربری صادر شده است تا بتواند محموله شما را برای حمل و نقل به وسیله کشتی‌های خودشان تایید کند.

تفاوت HBL و MBL چیست؟

HBL یا بارنامه فرعی توسط یک کارگزار صادر می‌شود در حالی‌که بارنامه MBL یا همان بارنامه اصلی از طرف خطوط کشتیرانی (شرکت‌های باربری) برای کارگزاران حمل بار صادر می‌شود.

بارنامه سوییچ چیست؟

بارنامه سوییچ به مجموعه‌ای قبوض اشاره دارد که توسط شرکت حمل‌کننده یا نماینده آن برای جایگزین کردن صورت حساب‌های اصلی بارگیری در زمان ارسال صادر شده است.