جهت استعلام قیمت سرویس کارگو هوایی چین – ایران و ترخیص کالا از گمرک در ساعات اداری با شماره تلفن 48000110 – 021  داخلی 1 تماس حاصل فرمایید

آنچه در این مقاله خواهید خواند

  مقالات

  اینکوترمز : معرفی تمام ترم‌هایی که شما باید با آن آشنا باشید. (راهنمای کامل 2020)

  image_pdfimage_print

  اینکوترمز در جهان تجارت بین‌المللی نقش اساسی را ایفا می‌کند. در این یادداشت تلاش کردیم که چگونگی تاثیر آن بر تجارت بین‌الملل و انواع مختلف آن را بررسی کنیم.

  اتاق بازرگانی بین‌المللی اینکوترمز جدیدی را منتشر کرده است که  از اول ژانویه 2020 به مرحله اجرا در آمده است. اتاق بازرگانی در سال 1936 اولین اینکوترمز را منتشر کرد و تا به امروز به طور مداوم آن را به روز کرد تا تغییرات تجارت جهانی و تقاضاها را در بر بگیرد.

  بسیار مهم است  که تمام اعضای تجارت جهانی تغییرات و نحوه اعمال آن‌ها را به روشنی درک کنند.

  اینکوترمز 2020 ممکن است بسیار پیچیده به نظر برسد اما همانطور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم خریداران و فروشندگان باید در مورد نحوه کار و تعهدات خود در زنجیره تامین آگاه باشند.

  کارشناسان ما در گروه تجاری ققنوس به دلیل اهمیت این موضوع نکاتی را برای بالا بردن اطلاعات عمومی شما در مورد اینکوترمز تهیه کرده‌اند که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

  اینکوترمز چیست؟

  اینکوترمز به عبارت ساده یعنی شرایط فروش که خریدار و فروشنده کالاها در معاملات بین‌المللی با آن موافق هستند. این قوانین توسط دولت‌ها و مقامات دولتی در سراسر جهان پذیرفته شده است.

  درک اینکوترمز یک بخش اساسی در تجارت بین‌الملل به شمار می‌آید زیرا آن‌ها به روشنی وظایف، هزینه‌ها و خطرات را بیان می‌کنند.

  درک این نکته بسیار مهم است که تمام قوانین در تمام موارد اعمال نمی‌شوند. برخی شامل حالت حمل و نقل هستند. حمل و نقل توسط کلیه روش‌های حمل و نقل (زمینی، ریلی، هوایی و دریایی) DPA، DAP، CIP، CPT، FCA و DDP را پوشش می‌دهد. حمل و نقل دریایی CFR، FOB،  FAS و CIF را پوشش می‌دهد که در ادامه توضیح می‌دهیم.

  چرا اینکوترمز در تجارت بین‌الملل بسیار حیاتی است؟

  ترم‌ها به عنوان اصطلاحات بازرگانی بین‌المللی در نظر گرفته می‌شوند. در واقع آن‌ها مجموعه‌ای از قوانینی هستند که توسط اتاق بازرگانی بین‌المللی مرتبط با حقوق تجارت بین‌الملل منتشر شده است.

  مطابق با نظر اتاق بازرگانی اینکوترمز تعاریف و تفاسیر پذیرفته‌شده بین‌المللی را برای متداول‌ترین اصطلاحات تجاری مورد استفاده در قراردادهای فروش کالاها ارائه می‌دهد.

  تمام خریدهای بین‌المللی براساس یک ترم توافق شده انجام می‌شود تا مشخص شود که از نظر قانونی هزینه‌ها و زیان‌ها را کدام یک از طرفین متحمل می‌شود. این ترم به طور واضح در اسناد مربوط به حمل و نقل بیان خواهد شد.

  مروری کلی بر 11 ترم مختلف

  اینکوترمز EX Works برای زمانی است که فروشنده کالا را در محل فروشنده یا در مکانی از قبل تعیین شده مانند کارخانه یا انبار در اختیار خریدار قرار دهد.  در واقع نیاز نیست که فروشنده کالا را بارگیری یا ترخیص کند.

  فروشنده کالا را به شرکت حمل‌کننده یا نماینده مشخص شده خریدار در مکان خود یا مکانی معین تحویل می‌دهد.

  به طرفین توصیه می‌شود در صورت امکان مکان مورد نظر را واضح و روشن مشخص کنند و در همان محل ذکر شده کالا را تحویل دهند که بعد از آن تمام هزینه‌ها و خطرات به خریدار منتقل می‌شود.

  فروشنده کالا را در کنار کشتی برای مثال در اسکله یا باربری که توسط خریدار مشخص و تعیین شده است تحویل می‌دهد.

  تمام هزینه‌ها و خطرات آسیب رسیدن به کالا بعد از تحویل در کنار کشتی به خریدار منتقل می‌شود.

  FOB

  فروشنده کالا را روی عرشه به خریدار در بندری معین و مشخص شده تحویل می‌دهد. تمام خطرات و مشکلات و هزینه‌ها از زمانی که کالا روی عرشه تحویل داده شود بر عهده خریدار است.

  CFR

  فروشنده کالا را روی عرشه کشتی به خریدار تحویل می‌دهد.

  تمام خطرات و هزینه‌های صدمه دیدن کالا از زمان تحویل روی عرشه به خریدار منتقل می‌شود.

  هزینه‌های حمل بار تا بندر مقصد بر عهده فروشنده است.

  CIF

  فروشنده موظف است که کالا را روی عرشه به خریدار تحویل دهد. خطرات و هزینه‌ها بعد از تحویل بر روی عرشه بر عهده خریدار است.

  فروشنده باید تمام هزینه‌های ارسال محموله به بندر مقصد تعیین‌شده را بپردازد.

  همچنین فروشنده باید بیمه‌ای را برای پوشش آسیب‌ها و زیان‌های احتمالی در نظر بگیرد.

  البته به یاد داشته باشید که فروشنده تنها ملزم به تعیین بیمه‌ای با پوشش حداقلی است. اگر خریدار به بیمه‌ی بهتری نیاز دارد باید حتما در مورد آن با فروشنده به توافق برسد.

  CPT

  فروشنده موظف است که کالا را به شرکت حمل‌کننده یا نماینده خریدار در یک مکان توافق شده بین طرفین تحویل دهد.

  فروشنده باید هزینه‌های حمل و نقل کالاها به مقصد تعیین‌شده را بپردازد.

  CIP

  در این ترم فروشنده تمام مسئولیت‌های اشاره شده در ترم CPT را بر عهده می‌گیرد اما او همچنین موظف است که بیمه‌ای برای پوشش زیان‌ها و آسیب‌های احتمالی هم در نظر بگیرد.

  خریدار باید به این نکته دقت کند که در این ترم هم فروشنده ملزم به تهیه بیمه با حداقل پوشش است. پس اگر نیاز است که بیمه بهتری برای محموله در نظر گرفته شود بهتر است از قبل با فروشنده هماهنگ شود.

  DAP

  فروشنده زمانی که کالا را در مقصد از قبل تعیین شده تحویل خریدار دهد به این معنی است که محموله آماده تخلیه است.

  فروشنده تمام هزینه‌ها را تا ورود کالا به مقصد تعیین شده بر عهده می‌گیرد.

  DPU

  این ترم در اینکوترمز 2020 جایگزین ترم DAT شده است.

  فروشنده در این ترم ملزم است که کالا را در مقصد تعیین شده تحویل خریدار دهد. بعد از تحویل در مقصد محموله آماده تخلیه است که تمام خطرات مربوط به تخلیه و رسیدن به مقصد بر عهده فروشنده است.

  DDP

  فروشنده کالا را در مقصد تعیین شده در اختیار خریدار قرار می‌دهد. پس از تحویل فروشنده در این ترم موظف است که کالاها را در محل مشخص شده ترخیص کند.

  تمام خطرات و هزینه‌ها ناشی از حمل کالا تا مقصد، تشریفات گمرکی و تخلیه بر عهده فروشنده است.

  اینکوترمز 2020 نسبت به اینکوترمز 2010 چه تغییری کرده است؟

  مهم‌ترین تغییر اینکوترمز 2020 حذف ترم DAT و اضافه شدن DPU به جای آن است. ضروری است که تمام طرفین درگیر این به روزرسانی‌ها و نحوه تاثیرگذاری آن‌ها بر زنجیره تامین را مطالعه کنند.

  سطح پوشش بیمه CIF و CIP

  دو ترم CIF و CIP تنها ترم‌هایی هستند که در آن‌ها فروشنده ملزم است که محموله را بیمه کند. در اینکوترمز 2010 فروشنده ملزم بود که تحت شرایط بیمه کالا C، محموله را بیمه کند اما در اینکوترمز 2020 فروشنده موظف است که تحت شرایط بیمه کالا A اقدام کند.

  به طور کلی می‌توان به این نکته اشاره کرد که در اینکوترمز 2020 فروشنده تحت CIF همچنان ملزم به بیمه تحت شرایط C هست اما تحت CIP  موظف به بیمه تحت شرایط A است که شامل بیمه تمام خطر می‌شود.

  هزینه‌ها به روز شده است

  در بخشی از اینکوترمز 2010 هزینه‌ها بسیار گنگ و نامفهوم بیان شده بودند. که حامل‌ها متهم به دستکاری و تغییر قیمت می‌شدند. در اینکوترمز 2020 با جزئیات بیشتری این هزینه‌ها بیان شده است که به روشنی هزینه‌های مربوط به طرفین را بیان کرده است.

  نیازهای امنیتی

  اینکوترمز 2020 قوانینی با جزئیات بیشتری در مورد بودجه امنیتی و هزینه‌های لازم ارائه کرده است. بودجه‌ها و ملزومات امنیتی به A4/A7 و هزینه‌های مورد نیاز به A9/B9 اضافه شده است.

  حمل و نقل توسط خریدار و فروشنده

  در اینکوترمز 2010 اشاره شده بود که تمام حمل و نقل بر عهده یک شرکت واسطه حمل و نقل است. در به روزرسانی 2020 امکان استفاده از وسایل شخصی خریدار و فروشنده هم فراهم شده است. بنابراین برخی از خریداران و فروشندگان برای تحویل کالا از تجهیزات مخصوص خود از جمله حمل با کامیون یا هواپیما استفاده می‌کنند.

  بارنامه و اینکوترمز FCA و FOB

  برای تشویق کالاهای کانتینری یک به روزرسانی در اینکوترمز 2010 رخ داده است. در واقع بیشتر افراد به جای استفاده از FCA در گذشته از FOB استفاده می‌کردند زیرا می‌خواستند که این قرارداد تحت یک اعتبارنامه شکل بگیرد.

  بنابراین مقرراتی برای اینکوترمز 2020 وضع شده است تا اعلام کند که خریدار باید از فروشنده بخواهد که اسناد حمل و نقل مانند بارنامه را صادر کند. در گذشته شرکت حمل کننده از ارائه بارنامه خودداری می‌کرد اگر کالا را از واسطه تحویل می‌گرفتند.

  چگونه می‌توان اینکوترمز 2020 را به قرارداد اضافه کرد؟

  علی رغم تایید و اجرایی شدن اینکوترمز 2020 از 1 ژانویه طرفین قرارداد می‌توانند از اینکوترمز 2010 استفاده کنند.

  طرفین باید در قرادادهایشان واضح و روشن به اینکوترمز مورد استفاده اشاره کنند تا از سوتفاهم جلوگیری کنند.

  ضروری است که قراردادهای موجود را بررسی کنید تا متوجه شوید کدام نسخه اینکوترمز در آن گنجانده شده است.

  چگونگی تجارت خود را با اینکوترمز 2020 انجام دهید؟

  با توجه به به روزرسانی اینکوترمز شما باید همیشه رخ دادن هر گونه تغییری را در نظر بگیرید. این تغییرات ممکن است روی تجارت شما تاثیر بگذارند. بهتر است که قبل از هر اتفاق آماده باشید.

  همیشه قبل از ایجاد مشکل یا تغییر به یک مشاور حقوقی حرفه‌ای مراجعه کنید. برای آماده‌سازی خود برای تغییرات در ادامه چند نکته بیان شده است که بهتر است آن ها را در نظر بگیرید:

  • اینکوترمز مورد استفاده خود را معین کنید.
  • قراردادهایی که تا سال 2020 تمدید شده‌اند یا قرار است در این سال تمدید شوند را حسابرسی کنید.
  • اگر تحت یک اعتبارنامه خرید یا فروش می‌کنید ممکن است که از FCA به جای FOB استفاده کنید. این شامل آموزش حمل‌کننده‌ها برای صدور بارنامه می‌شود. قبل از هر تغییری با مشاور حقوقی خود صحبت کنید.
  • مطمئن شوید که در صورت لزوم می‌توانید هر تغییری را در قرارداد و اسناد ایجاد کنید.
  • اطمینان حاصل کنید که سال نسخه اینکوترمز خود را در قرارداد ذکر کرده باشید.
  • در ادامه به هزینه‌ها و اسناد به روز شده مراجعه کنید تا ببینید آیا تغییری در هزینه‌های شما رخ داده است یا خیر
  • برای CIP سطح پوشش خود را افزایش دهید
  • امنیت بیشتری را برای واردات و صادرات طلب کنید
  • مسئول بارگیری و تخلیه را مشخص کنید.
  • بدانید که زیان و خطر و هزینه‌ها از کدام نقطه به شما منتقل می‌شود.

  برای جلوگیری از هر گونه هزینه اضافی و هم‌چنین افزایش امنیت محموله هنگام واردات و صادرات توصیه می‌کنم که با کارشناسان ما در گروه تجاری ققنوس صحبت کنید که با تمام جوانب اینکوترمز و مسائل حقوقی آن آشنا شوید. این مشاوره می‌تواند به شما برای بالا بردن سود و امنیت کمک کند.

  سوالات متداول

  ترم DAT بهتر است یا ترم DPU؟

  این دو ترم با هم تفاوتی ندارند. در واقع ترم قبلی DAT را DPU نامیدند که از سردرگمی‌هایی که در گذشته به دلیل کلمه تحویل در ترمینال پیش آمده بود جلوگیری کند.

  اگر سال اینکوترمز اعلام نشده باشد چه می‌شود؟

  در صورت عدم اعلام نسخه اینکوترمز به شکل زیر عمل می‌شود:
  تا 31 دسامبر 2019 اینکوترمز 2010
  از اول ژانویه سال 2020 اینکوترمز 2020
  اگر سال متفاوتی مانند اینوکترمز 1990 بیان شود در آن‌صورت شرایط مربوط به آن اعمال می‌شود.

  آیا می‌توان از اینکوترمز در انگلستان استفاده کرد؟

  از آن‌جا که در انگلستان همه چیز بر اساس قانون فروش کالا سال 1979 است شما می‌توانید اینکوترمز مصوب سال 1979 را پس از توافق با طرف مقابل در قرارداد ذکر کنید و از دستعورالعمل‌های اتاق بازرگانی در آن سال پیروی کنید.

  شرایط بیمه کالا A بهتر است یا شرایط بیمه کالا C?

  شرایط بیمه کالا A سطح گسترده‌ای را پوشش می‌دهد که معمولا مناسب کالاهای تولیدی است در حالی که شرایط بیمه کالا C برای کالاهای معمولی مناسب است.

  5 0
  آیا مقاله برای شما مفید بود ؟

  0رای
  لطفا رضایت خود را از این مقاله و توضیحات ارائه شده ثبت نمایید

  مقالاتی که پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید

  ای بی : دراپ شیپینگ {dropshipping} در ای بی {راهنمای جامع 2021}

  از آن جایی که با گذشت زمان تعداد مشتریان وفادار ای بی افزایش می یابد و کسب و کارها گسترش پیدا می کنند، این پلتفرم آنلاین یک بازار جذاب برای بسیاری از فروشندگان تازه وارد و صاحبان کسب و کارهای کوچک به ...

  8 راهبرد که قبل از وارد کردن کالا از چین باید بدانید

  فرقی ندارد که به دنبال خرید ماشین آلات صنعتی، لوازم الکترونیکی، پوشاک یا وسایل خانه هستید؛ بی شک هر چیزی را می توان در چین، تولید کننده پیشرو در سطح جهان، پیدا کرد. امروزه چین نقش "کارخانه جهان" را به...

  چگونه هزینه های حمل و نقل دریایی را کاهش دهیم؟ {راهنمای 2021}

  در مقایسه با نرخ های سال گذشته شاهد افزایش 42 درصدی در نرخ های سال 2019 بودیم. حتی در حمل و نقل های ارزان تر هم مسلما دل تان نمی خواهد که هزینه های بیشتری پرداخت کنید....

  چگونه از ebay خرید کنیم؟ {راهنمای جامع 2021}

  ebay {ای بی} یک پلتفرم مشهور خرید آنلاین است که افراد معمولی و بازرگانان می توانند کالاهای نو و دست دوم خود را از آن خریداری کرده یا به فروش برسانند....

  علی بابا : با این استراتژی ها با فروشندگان علی بابا مذاکره کنید {راهنمای 2021}

  یکی از آسان ترین شیوه هایی که سود کسب و کار را بیشتر می کند، خرید کالاها به قیمت های پایین است. گفتگو با فروشندگان سایت علی بابا تاثیر مستقیم بر روی افزایش سود و کارایی تان دارد. ...

  عمده فروشی : با این 7 وب سایت برتر عمده فروشی چینی آشنا شوید

  در این مقاله قصد داریم تا درباره وب سایت های برتر عمده فروشی در چین با شما صحبت کرده و اطلاعاتی را درباره این شرکت ها با شما به اشتراک بگذاریم. در حال حاضر، در مجموع تعداد 7 وب سایت عمده عمده برتر و ق...

  نماینده سورسینگ در چین ؛ وظایف و مزایای همکاری

  منبع یابی مواد اولیه، نیروی کار ماهر و تکنولوژی از پیش نیازهای راه اندازی هر گونه کار تولیدی محسوب می شود. اهمیت نماینده سورسینگ در وسعت های بیشتر و سطح جهان پر رنگ تر می شود. کارخانجات تولیدی و شرکت ...

  ebay ؛ مدیریت سفارش ها در eBay {راهنمای جامع سال 2021}

  ebay نخستین وب سایت یا فروشگاه آنلاین خرید و فروش در سراسر جهان است که به واسطه ارائه امکانات بی نظیر به مشتریان توانسته همواره نظر آن ها را جلب کند....

  واردات از چین ؛ حمل دریایی یا هوایی؟ {راهنمای جامع 2021}

  شاید به نظرتان این طور بیاید که شیوه حمل و نقل دریایی برای واردات حجم بالایی از کالاها مناسب تر باشد؛ چرا که هزینه آن بسیار ارزان تر است. در حالی که به عقیده اشخاص دیگر، باید شیوه حمل و نقل هوایی را ...

  تائوبائو ؛ چگونه به صورت مستقیم از سایت تائوبائو خرید کنیم؟

  به احتمال زیاد کلمه تائوبائو {taobao} به گوش تان خورده است؛ تائوبائو نوعی وب سایت تجارت الکترونیک است که با ارائه تگ های ارزان قیمت خود توانسته میلیون ها خریدار را عاشق خود کند....

  0

  دیدگاه کاربران عزیز