1

ایجاد 27 هزار فرصت شغلی از طریق 2000 تعاونی در روستاها

[ad_1]

البرز محمدی، مدیر کل دفتر تعاونی های تولیدی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در خصوص طرح روستا تعاون گفت: تعاونی ها همکاری و مشارکت در توسعه اقتصادی، اجتماعی در کشورهای در حال توسعه را تداوم بخشیده اند و به این ترتیب بهبود شرایط کار و زندگی برای میلیون ها نفر را سبب گشته و همزمان به ایجاد زیرساخت های ضروری و ارائه خدمات قابل دسترسی در زمینه هایی که دولت و بنگاه های اقتصادی در بخش خصوصی (سرمایه گذاری غیردولتی) قادر به تأسیس آنها نبوده و نمی باشند،همت گماشته اند. از آنجا که در جوامع روستایی تمام کارها به صورت جمعی انجام می گیرد چرا که در روستا این جمع است که واجد اهمیت است نه فرد و کلیه فعالیت های اقتصادی و اجتماعی روستا با همکاری تمام بدنه روستا انجام می یابد و همیاری و مشارکت در زمینه خرید و نگهداری محصولات و مبادله آنها دارای پیشینه تاریخی سنتی در روستا می باشد.

 وی ادامه داد:به همین دلیل این وزارتخانه کوشش می کند از طریق آموزش و ترویج فعالیت های تعاونی در سطح روستاهای کشور شکل قانونی به فعالیت روستائیان داده و تعاونی ها را در گرایشات مختلف گسترش و تعمیق بخشد. فرهنگ همکاری و یاری رسانی در روستاها به مراتب از جوامع شهری توسعه یافته تر بوده و زمینه ایجاد همکاری های اقتصادی و اجتماعی در قالب تعاونی در روستا یکی از نقاط قوت توسعه تعاون در بین روستائیان محسوب می گردد.

محمدی گفت:به همین دلیل بر مبنای فضای اعتماد و شناخت موجود در جوامع روستایی، اقدامات تسهیل گرایانه و سازمان یافته در شکل دهی اجرای طرح های اقتصادی با مشارکت خود روستائیان در قالب تعاونی های نتیجه بخش و اثر بخشی آن را در توانا سازی جامعه روستایی شاهد باشیم.

 وی درباره اثر گذاری طرح روستا تعاون در ایجاد اشتغال گفت: بر اساس بندهای 1،4 و 7 ماده 27 قانون برنامه ششم اهداف کمی مناسبی را برای توسعه روستاها بالاخص عمران وآبادی و اشتغال روستایی پیش بینی گردیده به نحوی که در اهداف متصوره ایجاد و توسعه 54خوشه کسب و کارروستایی و ساخت 98 ناحیه صنعتی روستایی و ایجاد حداقل یک میلیون و نهصد و چهارده هزار فرصت شغلی در روستاه هاپیش بینی گردیده است تا از طریق بخش های تعاونی و خصوصی ایجاد گردد.

محمدی تأکید کرد:  بر اساس بررسی های به عمل آمده در اجرای طرح روستا تعاون هر تعاونی روستایی به طور متوسط قادر به ایجاد 13تا14 شغل در هر روستا در گرایش های مختلفی نظیر تولید محصولات و تولیدات روستایی، خدمات روستایی، دهیاری، صنایع دستی و فرش، بوم گردی و معدن خواهد بود که بر این اساس بسته به ظرفیت هر استان طرح مذکور همه ساله در دو مرحله قادر خواهد بود از طریق ساماندهی و تشکیل 2000 تعاونی در روستاها موفق به ایجاد 27 هزار نفر فرصت شغلی جدید در بیش از 9 رسته فعالیت تعاونی در روستاها باشد.

 وی درباره منابع مالی طرح روستا تعاون گفت: منابع مالی طرح در 2بخش قابل دسته بندی است. بخش اول:هزینه و منابع مورد نیاز ایجاد انگیزه و ترویج و تشکیل تعاونی ها،بخش دوم:تأمین منابع مالی مورد نیاز اجرای طرح های مورد نیاز تعاونی های روستایی تشکیل شده.

 در بخش هزینه های ترویج، تشکیل تعاونی ها کمک های مالی از محل کمک های بلاغوض وزارت متبوع تأمین گردیده است که ادارات کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان ها می توانند با انجام فعالیت های لازم(تسهیل گرانه و ترویجی) در زمینه جلب مشارکت روستائیات در تشکل تعاونی های مورد نظر طرح موصوف از این منابع استفاده کنند.

 وی ادامه داد:معمولاً هزینه های این بخش در حوزه های تبلیغات، ترویج، اطلاع رسانی، تسهیل گری و آموزش و برگزاری جلسات می باشد. در بخش منابع مورد نیاز تأمین سرمایه گذاری طرح ها با توجه به منابع پیش بینی شده در تبصره 18 قانون بودجه سال جاری و قرار گرفتن طرح های توسعه روستایی در الویت برخورداری این منابع لذا منابع مالی اجرای طرح های مورد نظر تعاونی های روستایی از این محل قابلیت تأمین دارند. لازم به ذکر است منابع پیش بینی شده در تبصره مذکور دارای تخفیف در سهم آورده و سود تسهیلات برای مناطق روستایی است. در همین رابطه می توان  از منابع و تسهیلات 1.5 میلیارد دلاری صندوق توسعه ملی برای حوزه روستا که در مجلس شورای اسلامی مورد تصویب نمایندگان قرار گرفت که قرار است به ریال تبدیل شده وبالغ بر 5 هزار میلیارد تومان خواهد بود برای این طرح که در حوزه روستا خواهد بود نیز بهره مند گردید که پس از تصویب نهایی در شورای نگهبان و  ابلاغ آن موارد استفاده از آن نیز عملیاتی خواهد گردید.

مدیر کل دفتر تعاونی های تولیدی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه طرح روستا تعاون در 2مرحله با هدف کمی هر مرحله در 1000 تعاونی 1000 روستا در هرسال در طول برنامه ششم اجرا می شود گفت:شناسایی و انتخاب روستاهای هدف، تهیه گزارش مزیت سنجی روستای هدف، برگزاری جلسه هماهنگی و مشترک با حضو رمقامات استانی، برگزاری جلسه انتخاب هئیت موسس، صدور موافقت نامه تشکیل تعاونی توسعه روستایی توسط اداره کل، راهبری و پیگیری مراحل ثبت و تشکیل تعاونی توسط اداره کل، پیگیری جلب حمایت های مورد نیاز و شروع مراحل اجرای طرح مورد نظر تعاونی فرایند و زمانبندی اجرای طرح روستا تعاون است.

 انتهای پیام/

[ad_2]

Source link