سرویس ویژه اقتصادی حمل بار هوایی (کارگو) چین به ایران، جهت استعلام قیمت با شماره 48000110 – 021 داخلی 1 تماس حاصل فرمایید

آنچه در این مقاله خواهید خواند

  مقالات

  انواع بیمه در حمل و نقل بین المللی | راهنمای کامل مشتریان سال 2020

  image_pdfimage_print

  بدیهی است که گاهی اوقات شرایط دریا ممکن است که بسیار ناخوشایند شود. به همین دلیل بسیاری از شرکت های حمل و نقل بر اهمیت بیمه و بسته‌بندی مناسب و امنیت محموله شما تاکید می‌کنند. اما محموله‌ها با توجه به شرایط غیرقابل پیش‌بینی طبیعت هرگز به طور کامل مصون از خطر نیستند.

  مهاربندهای شما کاملا مطمئن هستند، پالت‌هایتان به درستی روی هم قرار گرفته‌اند و توزیع وزن هم کاملا مناسب و درست است. شما با توجه به تئوری‌ها و استاندردهای از قبل تعیین شده محموله خود را بسته‌بندی و ایمن کرده‌اید. در کانتینر بارگیری می‌شود و از بندر خارج و حمل دریایی خود را آغاز می‌کند. حالا شما می‌توانید یک نفس راحت بکشید اما آیا واقعا می‌توانید از رسیدن ایمن و سالم محموله خود مطمئن باشید؟

  چرا بیمه‌ باربری حائز اهمیت است؟

  در حالی‌که به شدت توصیه می‌شود که تمام اقدامات پیشگیرانه‌ی لازم برای جلوگیری از صدمه و آسیب رسیدن به محموله خود را انجام دهید باز هم عوامل خارج از کنترل شما وجود دارد. برای مثال شرایط آب و هوایی بد یا وجود محموله‌هایی با بسته‌بندی نامناسب در محوطه کشتی که محموله شما را حمل می‌کند (محموله‌های LCL) به راحتی می‌تواند امنیت محموله شما را به خطر بندازد. آتش‌سوزی که در اوایل سال جاری برای کشتی Maersk Honam رخ داد نمونه خوبی برای این مساله است. در حمل و نقل دریایی، یک لحظه غفلت یک عمر پشیمانی را به دنبال دارد. بیمه باربری یکی از راه‌های جلوگیری از این امر است.

  تمام خطوط حمل و نقل از نظر قانونی موظف هستند که تمام محموله‌هایی را که توسط کشتی‌های خود حمل می‌کنند را تحت پوشش بیمه قرار دهند. اما این پوشش بسیار محدود است. به همین دلیل کارشناسان گروه تجاری ققنوس توصیه می‌کنند که حتما افزون بر این بیمه، یک بیمه دیگر که کاملا از محموله شما مراقبت کند هم خریداری کنید.

  انواع مختلف بیمه بار

  به بیمه بار مانند بیمه سلامت و بیمه عمر خود نگاه کنید. بیمه‌های باربری مختلفی بیش از حد تصور شما با محدودیت‌ها و میزان پوشش خاص خود وجود دارد. در ادامه ما انواع متداول بیمه بار و میزان پوشش آن‌ها را با هم بررسی می‌کنیم. 

  بیمه زمینی

  بیمه زمینی همانطور که از اسم آن مشخص است محموله شما هنگام حمل روی زمین پوشش می‌دهد. به طور کلی این بیمه برای زمانی است که محموله شما توسط کامیون جابجا می‌شود اما در مورد بقیه وسایل حمل و نقل هم صدق می‌کند. این بیمه یک بیمه داخلی است و تنها در داخل کشور قابل استفاده است.

  میزان پوشش

  دزدی، آسیب‌های ناشی از تصادف و دیگر خطرها.

  بیمه دریایی یا هوایی

  بیمه دریایی محموله شما را روی دریا (در آسمان برای حمل و نقل هوایی) بیمه می‌کند. برخلاف بیمه زمینی این بیمه در مورد حمل و نقل بین‌المللی صدق می‌کند.

  میزان پوشش

  آسیب‌های ناشی از بارگیری و تخلیه، آب و هوای بد، دزدی دریایی و دیگر خطرها

  بیمه‌نامه دریایی می‌تواند قابل تمدید یا ثابت باشد. اگر شما مستمر بار حمل نمی‌کنید بهتر است که بیمه‌نامه قابل تمدید را انتخاب کنید که برای یک سفر تکی صدق می‌کند. این انتخاب یک انتخاب هوشمندانه است که می‌توانید از این راه مبلغ قابل توجه‌ای را پس انداز کنید. در مورد حمل مکرر بار هم پیشنهاد می‌شود که یک بیمه‌نامه دائمی انتخاب شود. این مدل بیمه‌نامه بدون توجه به تعداد محموله‌هایی که ارسال می‌کنید در یک بازه زمانی مشخص محموله‌های شما را پوشش می‌دهد.

  انواع تعهدات بیمه بار

  تعهدات بیمه بار شامل حمل و نقل محموله از طریق دریایی، آسمان، جاده و ریلی است. اما میزان پوشش و تعهدات بستگی خواهد داشت به مدل بیمه‌نامه‌ای که شما انتخاب می‌کنید. به جزییات بیمه‌نامه به شدت توجه کنید. همچنین قبل از امضا کردن قرارداد تمام شک و شبه‌ها را با بیمه‌گزار برطرف کنید.

  تمام خطر

  بیمه خطر یکی از گسترده‌ترین بیمه‌هایی است که طیف گسترده‌ای از محافظت‌ در مقابل عوامل خارجی را ارائه می‌دهد. به طور کلی این بیمه بیشترین مدل از آسیب‌ها و از بین رفتن‌های فیزیکی در نتیجه عوامل بیرونی یک کالا را شامل می‌شود.

  به طور کلی بیشتر آسیب‌ها و تلفات فیزیکی ناشی از عوامل خارجی که هر محموله ممکن است با آن‌ها روبرو شود را پوشش می‌دهد. این معمولا برای کالاهایی است که عمومی و امتحان شده تلقی می‌شوند. در واقع کالاهایی که جدید و نو هستند که به راحتی متحمل ضرر و زیان نمی‌شوند.

  تعهدات:

  • خطرات ناشی از اهمال- یک مثال خوب از این امر می‌توانید حمل و نقل محموله حساس به زمان به بندری باشد که مداوم با مشکلات ازدحام روبرو است.
  • عیب و نقص ذاتی- این مساله به مشکلاتی که برای طبیعت و ذات محموله پیش می‌آید اشاره دارد. برای مثال می‌توان به شراب و آب جو اشاره کرد که کیفیت آن‌ها در اثر تغییر دما یا جابجایی کاهش پیدا می‌کند.
  • عدم پذیرش گمرک
  • رها کردن
  • جنگ، اعتصاب، آشوب و اغتشاش داخلی (WSRCC)
  • از دست دادن فرصت‌های سودآور
  • عوامل خارجی شامل زمین‌لرزه، جنگ، آلودگی و آفت و…

  بیمه‌نامه خطرات معین

  خطرات معین که در گذشته «بیمه بدون تعهد جبران خسارت ویژه» شناخته می‌شد برخلاف تمام خطر تنها تلفات و ضررهایی که دقیقا در بیمه‌نامه مشخص شدند را پوشش می‌دهد. بنابراین به طور کلی از آن محدودتر است. این بیمه‌نامه می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • تصادم
  • غرق شدن
  • از خط خارج شدن
  • آب و هوا بد
  • عدم موفقیت در تحویل
  • آتش‌سوزی
  • زلزله
  • دزدی

  زیان همگانی

  زیان همگانی یک بیمه‌نامه مرتبط به کشتیرانی است که کاملا به وضعیت نهایی محموله شما در پی یک خطر دریایی بستگی دارد که شاید موجب احیا یا نابودی بخشی از محموله شود.

  از نظر قانونی زیان همگانی بدین شرح است:

  «یک اصل از قانون دریانوردی که در مواقع اضطراری زیان ناشی از رهایی محموله در دریا یا هزینه‌های تحمیلی به طور متناسب بین تمام افراد ذینفع آن سفر تقسیم می‌شود.»

  تحت زیان همگانی تمام زیان‌های ناشی از مشکلات پیش‌بینی نشده در دریا بین تمام افراد ذینفع از جمله صاحبان کالا و صاحب کشتی تقسیم می‌شود. این بدان معنا است که صاحبان کالاها چه آسیب دیده چه آسیب ندیده ضرر شما که صاحب بار آسیب دیده یا رها شده (توسط ترابری برای جلوگیری از صدمه رسیدن به کشتی) هستید را جبران می‌کنند.

  اهمیت زیان همگانی

  ضرر همگانی به طور پیش‌فرض تحت پوشش هیچ‌کدام از بیمه‌نامه‌هایی که در بالا ذکر شد قرار نمی‌گیرد و باید جداگانه به طور خاص درج شود. اگر شما در حال حذف و عبور از آن هستید پیشنهاد می‌کنیم که دوباره در مورد آن فکر کنید. زیان همگانی طبق آمار هر هشت سال رخ می‌دهد. در حالی که به نظر نمی‌رسد که این اتفاق مدام تکرار شود اما بهتر است که هنگام رخ دادن این مساله محموله شما بدون پوشش باشد. به ویژه با توجه به این قضیه که ممکن است هزاران دلار برای شما هزینه در بر داشته باشد و سال‌ها طول بکشد.

  به عنوان صاحب کالایی که صدمه ندیده است شما موظف هستید که سهم خود را قبل از تخلیه بار بپردازید. در غیر اینصورت شرکت حمل‌کننده حق دارد که بخشی از کل محموله شما را به عنوان سهم شما از خسارت بردارد.

  اگر شما دارای بیمه زیان همگانی باشید بیمه‌گزار شما مسئول پرداخت این هزینه است. اما بدون این پوشش شما مسئول پرداخت سهم خود از خسارت هستید. گاهی اوقات مبلغ پرداختی شما از ارزش کل محموله خودتان هم بیشتر است. شما می‌توانید در این زمینه با کارشناسان گروه تجاری ققنوس از راه‌های زیر در ارتباط باشید که با بررسی کامل و انتخاب‌های درست از ضررهای احتمالی جلوگیری کنید.

  5 5
  آیا مقاله برای شما مفید بود ؟

  1رای
  لطفا رضایت خود را از این مقاله و توضیحات ارائه شده ثبت نمایید

  مقالاتی که پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید

  آموزش زبان چینی ماندارین ؛ تقویت مکالمه و نحوه احوالپرسی به زبان چینی (راهنمای کامل)

  قطعا می‌دانید که زبان چینی یکی از بزرگ‌ترین زبان‌های زنده دنیا و چین از پرجمعیت‌ترین کشورهای جهان است. از آنجا که این کشور هم از لحاظ توریستی و هم اقتصادی یکی از قطب‌های بزرگ جهان به شمار می‌رود، نیاز...

  یادگیری سریع زبان چینی ؛ معرفی روش‌های کاربردی تقویت و بهبود زبان چینی

  باتوجه به گسترش اقتصاد جهانی چین و سلطه آن بر دنیای اقتصاد، یادگیری زبان چینی به یکی از مهارت‌های لازم در زمینه تجارت تبدیل شده تا افراد علاوه بر برقراری راحت‌تر ارتباط بتوانند سود بیشتری در رابطه با ...

  گیفت کارت ebay ؛ تجربه خرید اینترنتی راحت از سایت حراج ایبی با استفاده از گیفت کارت ebay

  فروشگاه ebay ا‌ز بزرگ‌ترین سایت‌های اینترنتی در زمینه خرید، فروش و مزایده محصولات به ویژه اجناس دست دوم مانند لوازم خانگی، اسباب بازی، لوازم برقی، پوشاک و.. است که توانسته از بسیاری از رقبای خود در سر...

  نحوه خرید از علی بابا ؛ آموزش مراحل و شرایط خرید کالا از Alibaba

  سایت خارجی علی بابا یکی از سایت‌های چینی معتبر و از بزرگ‌ترین فروشگاه‌های اینترنتی جهان است که نیاز خریداران آنلاین را در سراسر جهان پوشش می‌دهد. این سایت بیشتر به خرید عمده محصولات می‌پردازند و شما م...

  راهنمای خرید عمده از چین ؛ بهترین نکات برای پیشرفت و گسترش روابط تجاری خود

  امروزه خرید و فروش‌های جهانی پیشرفت قابل توجهی داشته‌اند و بسیاری از افراد به دنبال خریدی موفق با کمترین قیمت و بالاترین کیفیت هستند. خرید عمده از چین یکی بهترین روش‌ها برای صرفه جویی در هزینه‌هاست و ...

  خرید اینترنتی بدون کارت بانکی ؛ معرفی بهترین روش‌های انتقال وجه بدون کارت

  امروزه خرید و فروش اینترنتی بسیار مورد استقبال قرار گرفته است و بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند از سایت‌های خارجی یا داخلی به صورت آنلاین خرید کنند. از آنجا که برای خرید کالا از سایت‌های خرید و فروش نیا...

  فروش در سایت ebay ؛ چگونه کسب درآمد موفق از سایت ebay داشته باشیم؟

  سایت خرید و فروش ebay از بزرگ‌ترین سایت‌های تجارت انلاین در سطح جهان است که با ارائه خدمات کاربردی در زمینه خرید، فروش، مزایده و حراجی‌های بی‌نظیر توانسته محبوبیت زیادی کسب کند. اگر به دنبال کسب درآمد...

  آموزش تمام نکات و مراحل خرید و مزایده از سایت eaby

  سایت خرید ایبی یکی از برترین فروشگاه‌های اینترنتی جهان است که بخاطر حراجی‌های بی‌نظیری که ارائه می‌دهد بسیار محبوب است. این سایت با فراهم سازی امکان مزایده، خرید و فروش به صورت آنلاین توجه کاربران زیا...

  نحوه ساخت حساب پی پال؛ انتقال پول به روشی ساده با افتتاح حساب پی پال

  پی پال یکی از سرویس‌های معتبر پرداخت و انتقال پول به صورت آنلاین است که این امکان را به کاربرانش می‌دهد تا با ایجاد حساب‌های مجازی به نقل و انتقال پول، خرید و فروش و تبدیل ارز در شبکه‌ای سریع، امن و ر...

  معروف‌ترین شهرهای چین

  اگر قصد سفر به چین را دارید این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا هیچ کدام جاذبه های گردشگری چین را از دست ندهید. در ادامه با معروف ترین شهرهای چین آشنا خواهید شد. ...

  0

  دیدگاه کاربران عزیز