سرویس ویژه اقتصادی حمل بار هوایی (کارگو) چین به ایران، جهت استعلام قیمت با شماره 48000110 – 021 داخلی 1 تماس حاصل فرمایید

آنچه در این مقاله خواهید خواند

  اخبار اقتصادی

  اقتصاد کشور ظرفیت این تعداد بانک و موسسه مالی را ندارد

  image_pdfimage_print

  [ad_1]

  به گزارش خبرگزاری مهر، غلامحسین شافعی اظهار داشت: در سال‌های گذشته مشکلاتی برای برخی موسسات اعتباری و پروژه‌های بزرگ مشارکتی در استان خراسان‌رضوی اتفاق افتاد که رغبت سرمایه‌گذاران را برای حضور در این استان کاهش داد.

  رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران ادامه داد: آنچه جالب توجه است این بوده که پروژه‌ها و یا سایر مسائلی که در این باره در استان خراسان‌رضوی روی داد، روزی به‌عنوان الگوهای موفق و تحول در سرمایه‌گذاری از آن‌ها یاد می‌شد و بعد از گذشت بازه زمانی نقاط منفی آن‌ها آشکار شد، بنابراین امیدواریم هر نوع فرصت سرمایه‌گذاری برای هر کجای کشور، با نگاه هم فرصت و هم تهدید واکاوی شود چون در صورت شکست، جذب سرمایه‌گذاری و اعتمادسازی دوباره با مشکل مواجه می‌شود.

  شافعی با اشاره به چالش‌ها و مباحثی که در حوزه بانکی کشور وجود دارد، عنوان کرد: متاسفانه در کشور ما سهم بازار سرمایه در توسعه اقتصادی کوچک است و این موضوع باید به‌عنوان نقطه کور در اقتصاد مورد توجه قرار گیرد، هم‌اکنون سهم بازار سرمایه در اقتصاد ۵ تا ۶ درصد است و برای تامین مالی بیشتر نگاه‌ها به‌سمت بانک‌هاست.

  وی تصریح کرد: اقدامی که بانک‌ها در تمام دنیا انجام می‌دهند دقیقا همان نقطه هدفی است که در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ذکر شده، به این صورت که باید مردمی‌کردن اقتصاد را مورد توجه قرار داد و سرمایه‌های خرد را تجمیع و در جهت توسعه اقتصادی به حرکت درآورد، اما متاسفانه در دهه گذشته در کشور ما بانکداری به این شکل نبوده و علیرغم جمع‌آوری سرمایه‌های خرد اما این سرمایه‌ها در تولید هزینه نشده و به‌سمت دلالی سوق پیدا کرده است.

  رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با تاکید براینکه بانک‌ها و بنگاه‌های اقتصادی باید به‌صورت دو شریک و در کنارهم فعالیت کنند، گفت: رابطه بانک‌ها و بنگاه‌های اقتصادی باید به‌صورت دو تکیه‌گاه باشد چون در صورت بروز مشکل برای فعالان اقتصادی قطعا بانک‌ها نیز دچار ضرر و زیان می‌شوند.

  شافعی، راهکارهایی که در برنامه ششم توسعه درباره بازار سرمایه عرضه شده را نقطه قوتی برای جذب سرمایه‌ها دانست و اظهار داشت: بخش اصلی توسعه اقتصادی با توجه به بازار سرمایه محقق می‌شود و در این راستا نیازمند اطلاع‌رسانی صحیح و تعریف این نوع فرصت سرمایه‌گذاری هستیم.

  وی خاطرنشان کرد: آنچه که مسلم است به‌عنوان فعالالان اقتصادی در طول دوران‌ها کمتر شاهد قدرت بانک مرکزی بوده‌ایم اینکه قادر باشد سیستم بانکی را به رعایت بخش‌نامه‌ها ملزم کند و اکثراً شاهد بودیم که بانک‌ها این دستورالعمل‌ها را اطاعت نمی‌کنند و همه به‌خوبی می‌دانیم که کمتر اتفاق افتاده بانکی همان نرخ سود تسهیلات را اعمال کند.

  رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران یادآور شد: در آخرین جلسه شورای پول و اعتبار مطرح شد که بانک مرکزی باید نظارت خود را افزایش دهد، چون در حال حاضر بانکی وجود ندارد که سود تسهیلات ۱۸ درصدی به تولید دهد.

  شافعی با تاکید براینکه ظرفیت اقتصادی ایران نیازمند این تعداد بانک و موسسه مالی و اعتباری نیست، عنوان کرد: بانک‌ها و موسسات باید با یکدیگر ادغام شوند البته دولت مصمم است تا اقتصاد را از وضعیت فعلی تغییر دهد که امیدواریم این موضوع نیز مدنظر وزیران قرار گیرد.

  وی اظهار کرد: بنا بر گفته بسیاری از اقتصاددانان بزرگ دنیا از سال ۲۰۲۵ اقتصاد را بین مرزهای چین و هند پیدا می‌کنید که بر این اساس ۶۷ کشور دنیا به‌دنبال احیاء راه ابریشم هستند و با توجه به موقعیت استان خراسان‌رضوی در این مسیر، مسئولان باید به‌دور از تفکرات حزبی و جناحی از هم‌اکنون اقدامات لازم را انجام دهند.

  ۹۵ درصد تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی بر دوش بانک‌هاست

  وی با بیان اینکه گسترش بازار سرمایه برای تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی نیاز به همکاری بخش خصوصی دارد افزود: با توجه به برنامه ششم توسعه، تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی به‌ویژه بنگاه‌های تولیدی از نکات مهم برای مسیر پیشرفت اقتصاد کشور است.

  رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه بیش از ۹۵ درصد تامین مالی این بنگاه‌ها بر دوش بانک‌هاست، افزود: در این راستا زمانی که نرخ سود بانکی پایین بیاید، زمینه‌های لازم برای رونق بورس و تامین مالی بازار سرمایه ایجاد می‌شود.

  رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با اشاره به تاکید رئیس‌جمهور بر مسئله توانمندسازی بخش خصوصی و نبود تصدی‌گری دولت در این موارد گفت: اگر این وعده عملی شود شاهد دولتی چابک و سریع خواهیم بود و راه رسیدن به اهداف و برنامه های توسعه اقتصادی هم نیز همین است.

  [ad_2]

  Source link

  5 0
  آیا مقاله برای شما مفید بود ؟

  0رای
  لطفا رضایت خود را از این مقاله و توضیحات ارائه شده ثبت نمایید

  مقالاتی که پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید

  دستاورد خوکفایی گندم به واردات گندم تبدیل می شود؟

  [ad_1] ایران در 3 سال اخیر موفق به خودکفایی در تولید گندم شده است؛ اما عدم تعیین صحیح قیمت خرید تضمینی آن...

  برند پست بانک، باید اولویت اول همه کارکنان و کارگزاران باشد

  [ad_1]  به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس و به نقل از روابط عمومی پست بانک ایران؛ شیری افزود: حرکت بسیار خوبی...

  اصلاحیه مصوبه هیات وزیران درباره ترخیص خودروهای وارداتی ابلاغ شد

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، گمرک ایران اصلاحیه مصوبه هیات وزیران در مورد تاریخ قبض انبار  و اصلاحیه مصوبه...

  آذری‌جهرمی: در موضوع فیلترینگ براساس قانون عمل می‌کنیم

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس از دماوند، محمدجواد آذری جهرمی عصر امروز در نشست با جوانان با عنوان «رویش...

  بازار سوریه برای بخش خصوصی یک فرصت است

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه، با اشاره به سفر اخیر اسحاق...

  تبلیغات شبانه غیر قانونی یک کاندید انتخابات اتاق بازرگانی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، این کاندید با دعوت از برخی چهره‌های سیاسی و اعضای اتاق بازرگانی در هتل...

  چاره‌اندیشی وزارت اقتصاد درباره نظام بانکی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، فرهاد دژپسند در سفر به استان سیستان و بلوچستان  با اشاره به سیاست وزارت...

  صعود طلا پرشتاب می‌شود

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: نظرسنجی جدید رویترز نشان داد نگرانی‌ها نسبت به رشد اقتصادی و احتمال توقف روند تحکیم سیاست...

  روسیه و آمریکا درباره INF به توافق نرسیدند

    وزارت خارجه روسیه از شکست مذاکره با آمریکا درباره پیمان موشک‎های هسته‌ای میان‎برد خبر داد که این امر به معنای آغاز...

  ساماندهی مشاغل نیازمند فراهم کردن زیرساختها است

  [ad_1] عضو هئیت رئیسه اتاق اصناف تهران در خصوص وضعیت طرح ساماندهی مشاغل و انتقال اصناف به خارج از پایتخت اظهار کرد:...

  0

  دیدگاه کاربران عزیز