سرویس ویژه اقتصادی حمل بار هوایی (کارگو) چین به ایران، جهت استعلام قیمت با شماره 48000110 – 021 داخلی 1 تماس حاصل فرمایید

آنچه در این مقاله خواهید خواند

  اخبار اقتصادی

  افزایش تنش آبی در ۳۰۷ شهر کشور

  image_pdfimage_print

  [ad_1]

  به گزارش تراز ،وزیر نیرو گفت: برای تامین هر مترمکعب آب شرب به طور متوسط در کشورمان حدود هزار تومان هزینه می کنیم در حالی که قیمت فروش آن به مردم به ازای هر متر مکعب ۴۵۰ تومان است بنابراین بقیه مبلغ از طریق یارانه تامین می شود.

  حمید چیت چیان در برنامه «نگاه یک» با اشاره به اینکه سند آمایش آب در 4 سال گذشته در کشور تدوین و ابلاغ شد، افزود: بر اساس این سند در همه حوزه های آبریز برای آب های سطحی و در همه 609 دشتی که در کشور ما وجود دارد آب های زیر زمینی را مشخص کردیم که در هر کدام از آن ها چه میزان آب وجود دارد و چه میزان مجازیم آب برداشت کنیم و از این میزانی که مجاز به برداشت هستیم برای بخش شرب، کشاورزی، صنعت، محیط زیست و فضای سبز چه میزان اجازه بهره برداری داریم.

   
  وی با بیان اینکه این موضوعات به وزارتخانه های مربوط ابلاغ شد، ادامه داد: بنابراین برنامه بسیار منظم در مورد چگونگی استفاده از منابع آب ها را داریم.
   
  وزیر نیرو گفت: 10 و 8 دهم میلیارد مترمکعب در هر سال برای مصارف زیست محیطی از جمله برای حیات رودخانه ها و احیای تالاب های کشور اختصاص داده شده است.
   
  چیت چیان افزود:برای طرح های نیمه کاره برنامه ریزی دقیق و اولویت بندی کردیم زیرا با محدودیت منابع مالی مواجهیم.
   
  وی ادامه داد: از ابتدای دولت یازدهم تاکنون 34 سد به بهره برداری رسید و 3 سد دیگر هم در روزهای باقیمانده این دولت در استان کرمانشاه و همدان به بهره برداری خواهد رسید.
   
  وزیر نیرو گفت: در مجموع 4 و نیم میلیارد مترمکعب آب توسط این 37 سد تنظیم و اضافه می شود به منابعی که بصورت منظم و برنامه ریزی شده در کشور قابلیت استفاده دارد.
   
  وی اضافه کرد: از سال های قبل از انقلاب از زمانی که برنامه های سدسازی در کشور آغاز شد تا پیروزی انقلاب به طور متوسط هر سال 500 میلیون مترمکعب آب و از ابتدای انقلاب تا ابتدای دولت یازدهم هر ساله به طور متوسط 800 میلیون متر مکعب آب توسط سدهای ساخته شده تنظیم شد اما در این 4 سال اخیر هر سال به طور متوسط یک میلیارد و 125 میلیون متر مکعب از سدها استحصال شد.
   
  وزیر نیرو گفت: حدود 5 هزار و 400 روستا را در این 4 سال توانستیم آبرسانی کنیم و 800 روستای دیگر را هم در روزهای آینده تا پایان دولت یازدهم آبرسانی می کنیم.
   
  چیت چیان ادامه داد: 4 و یک دهم میلیون نفر از ساکنان روستا از این برنامه های آبرسانی استفاده خواهند کرد.
   
  وی افزود: در سال 1395 دو هزار و 958 روستا را توانستیم آبرسانی کنیم که برابر با بیش از 10 سال فعالیت آبرسانی قبل از دولت یازدهم بوده است.
   
  وزیر نیرو با اشاره به اینکه متوسط بارندگی های کشور ما حدود یک سوم متوسط بقیه کشورها است، گفت: کشور ما از نظر منابع آبی، فقیر است اما اگر به درستی عمل کنیم با همین میزان آب قادر هستیم زندگی کنیم و لازمه آن این است که در برخی از رفتارهای مصرفی خود تجدید نظر کنیم.
   
  چیت چیان با بیان اینکه باید بهره برداری آب را در بخش کشاورزی ارتقا دهیم، افزود: اکنون حدود 100 میلیارد متر مکعب در سال منابع آبی داریم که از این میزان حدود 92 درصد توسط بخش کشاورزی، 6 درصد در بخش شرب و بهداشتی و حدود 2 درصد هم در بخش صنعت استفاده می شود.
   
  وی با بیان اینکه صفر تا 100 سدسازی و آبرسانی و تجهیزات آن ها توسط شرکت ها و مختصصان ایرانی انجام می شود، گفت: از این نظر مشکلی نداریم اما آب در کشور ما ارزان است و این موضوع موجب استفاده های بی رویه  می شود.
   
  وزیر نیرو گفت: برای تامین هر مترمکعب آب شرب به طور متوسط در کشورمان حدود هزار تومان هزینه می کنیم در حالی که قیمت فروش آن به مردم به ازای هر متر مکعب 450 تومان است بنابراین بقیه مبلغ از طریق یارانه تامین می شود.
   
  وی ادامه داد: همین موضوع موجب شده در مصرف آب و برق ، فناوری های جدید که به بهینه سازی مصرف کمک می کند مشتری نداشته باشد.
   
  چیت چیان با تاکید بر اینکه قیمت ها باید معقول و منطقی باشد، افزود: برای این کار باید قوانین روشن، آموزشی و آگاه سازی و تنبیه و تشویق باشد.
   
  وزیر نیرو با بیان اینکه شبکه های آبرسانی از 25 تا 40 سال توان خدمت دهی دارد، گفت: پس از آن، این شبکه ها دچار فرسودگی می شوند اما به علت محدودیت های مالی توان بازسازی شبکه ها به اندازه کافی وجود ندارد.
   
  وی با اشاره به اینکه حدود 24 درصد هدر رفت آب در کشورمان داریم، افزود: یک درصد کاهش هدر رفت و آب به حساب نیامده به هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز دارد.
   
  چیت چیان اضافه کرد: هدر رفت فنی ما حدود 13 درصد است اما علت بقیه آن، کنتورهای قدیمی و استفاده غیر مجاز از آب است.
   
  وی افزود: وزارت نیرو با کمک قوه قضائیه و بقیه نهادهایی که در این زمینه مسئولیت دارند باید کسانی را که استفاده غیر مجاز از آب می کنند شناسایی کند.
   
  چیت چیان گفت: در 4 سال اخیر موفق شدیم بیش از 30 هزار چاه غیر مجاز حفر شده را مسدود و بلا انتفاع کنیم.
   
  وی افزود: در اعماق هزار متر و 2 هزار متر منابع آب داریم که اگر به اندازه منطقی و معقول از این منابع تجدید پذیر و نه منابع فسیلی آب، استفاده کنیم خوب است.
   
  چیت چیان اضافه کرد: حفاری نخستین نوع از این چاه های عمیق در روزهای آینده در استان سیستان و بلوچستان آغاز می شود و پس از چند ماه حفاری آن پایان می یابد.
   
  وزیر نیرو با اشاره به اینکه در خراسان جنوبی و یزد و فارس هم مطالعاتی در این زمینه در حال انجام است، گفت: منابع آب استحصال شده از این چاه ها فقط برای مصارف شرب و بهداشتی یا صنعت استفاده می شود زیرا قیمت تولید آن گران است و برای مصارف کشاورزی به صرفه نیست.
   
  چیت چیان در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی مسئولیت آب را در مزارع بر عهده دارد، افزود: استفاده از روش های جدید آبیاری و توسعه شیوه های نوین کشت از جمله کشت گلخانه ای از اقدامات خوب انجام  شده در این زمینه است.
   
  وزیر نیرو گفت: اگر وزارت کشاورزی از منابع دولت پولی را به کشاورزان برای استفاده از روش های جدید آبیاری اختصاص می دهد در این موارد نباید به کشاورزان اجازه داده شود که از محل آب صرفه جویی شده،  سطح زیر کشت را توسعه دهند زیرا منابع آبی ما بدتر از گذشته می شود  
   
  وزیر نیرو گفت: آب حاصله از چاه های فوق عمیق صرفاً برای شرب است.
   
   چیت چیان افزود: از آنجا که این آب از عمق هزار متری با پمپ بیرون کشیده می شود صرفاً برای شرب یا مصارف صنعتی صرف خواهد شد و به هیچ وجه برای کشاورزی بصرفه نیست.
   
  او گفت: میزان آب دهی این چاه ها در آینده نتایج اقتصادی آب را در کشور تغییر خواهد داد.
   
  چیت چیان افزود: همه تدابیر و تقسیمات قانونی کارها در این مورد انجام شده و وزارت جهاد کشاورزی در مزارع مسئولیت آب رسانی را عهده دار است و نوع آب رسانی مدرن و انواع کشت که میتواند سودمندتر باشد را به کشاورزان اطلاع می دهد تا مصرف آب کمتری هم انجام پذیرد و البته اقدامات خوبی در این راستا در استان های جنوبی بخصوص سیستان و بلوچستان انجام شده است.
   
  وزیر نیرو ادامه داد: نصب وسایل اندازه گیری هوشمند برای اندازه گیری آب مصرفی کشاورزان از دیگر اقدامات مهم وزارت خانه نیرو در دور جدید اقدامات ما به شمار می رود.
   
  او گفت: البته این اقدام در آغاز راه است و تا زمانی که همه چاه ها را مجهز به این سیستم کنیم کمی فاصله داریم و قسمت کُند کار هم عدم تخصیص منابع مالی است که در برنامه پیش بینی شده است مثلا سال قبل 300 میلیارد تومان پیش بینی شد که فقط 40 میلیارد به ما تخصیص یافت این در حالی است که هر دستگاه اندازه گیری حدود 4 میلیون تومان هزینه دارد.
   
  چیت چیان با بیان اینکه این تجهیزات در داخل کشور تولید می شود افزود: تنها مشکل ما نیاز مالی است که در این مورد هم با سازندگان کنترها صحبت کردیم تا در صورت امکان مبالغ را اقساطی از ما دریافت کنند.
   
  وزیر نیرو گفت: باید به سمتی برویم که سالانه 1200 میلیارد تومان از منابع مالی کشور برای باز سازی شبکه های آب رسانی و جلو گیری از هدر رفت آب اختصاص یابد .
   
  او افزود: درسال 92، 570 شهر دارای تنش آبی بود که در حاضر به 307 شهر تقلیل یافته است البته هنوز هم حدود یک سوم شهرهای کشور دچار کم آبی است.
   
  چیت چیان گفت: افزایش گرمای هوا سبب تبخیر بیشتر منابع آبی کشور می شود و با افزایش 1/5 درصد گرمای هوا این تبخیر بیشتر انجام خواهد شد بنابراین همه منابع آبی کشور دستخوش این تبخیر خواهند بود و اصول کار جلوگیری از تبخیر کار آسانی نیست اما با شیوه های آبیاری تیپ و قطره ای می توان تا حدودی از تبخیر آب جلوگیری کرد.
   
  وزیر نیرو ادامه داد: زمان آغاز بکار دولت یازدهم 144 سد در دست اجرا بود که با بررسی های زیست محیطی که انجام گرفت حدود 50 سد از برنامه اجرائیه وزارت نیرو خارج شد زیرا در امر سد سازی باید معیارهای فنی کار را مدنظر قرار دهیم نه افراط کنیم و نه تفریط.
   
  او گفت: تنها منابع مدیریت آب، ساخت سد نیست، مدیریت مصرف و احداث تصفیه خانه ها و شبکه های جمع آوری فاضلاب هم باید لحاظ شود و روی هم رفته نمی توانیم از سد سازی چشم پوشی کنیم.
   
  چیت چیان افزود: در مورد سد گتوند یک کار گروهی متشکل از وزارت نیرو وزارت، جهاد کشاورزی و سازمان برنامه و بودجه و سازمان حفاظت محیط زیست تشکیل شد در این جمع برنامه ریزی برای سد گتوند را محول کرد به دانشگاه تهران و این دانشگاه هم 2 سال قبل بهترین راه ها را بررسی کرد و در حال حاضر وزارت نیرو همان برنامه ها را در دست اقدام دارد و مدیریت صحیحی هم انجام می شود البته برخی هم در تلاشند تا مشکل را بزرگنمایی کنند.
   
  او در مورد دریاچه ارومیه هم گفت: سالانه 40 درصد سطح آب کاهش می یافت که در 3 سال اخیر با تلاش دولت و بارندگی های خوب این روند متوقف و بهبود یافت و برنامه ای داریم تا فاضلاب شهرهای دریاچه تصفیه و به دریاچه سرازیر شود.
   
  وزیر نیرو ادامه داد: در مورد هامون مذاکرات زیادی با دولت افغانستان انجام داده ایم معتقدیم هامون زیستگاهی است متعلق به همه منطقه و در درجه اول افغانستان زیرا منابع آب این کشور از هامون سرچشمه می گیرد اگر هامون خشک شود خطراتی برای هر دو کشور خواهد داشت.
   
  چیت چیان افزود: در خوزستان 5 شبکه عظیم آبیاری و زه کشی بهره برداری و چند سد جدید سلولی آغاز به کار کردند، سد سلولی، سدی است که مانند دیگر سدها برای ذخیره سازی آب نیست بلکه برای جلوگیری از ورود آب شور در یا به رودخانه های بهمن شیر و کارون است.
   
  او گفت: با آغاز کار دولت یازدهم نرخ برق افزایش یافت اما این افزایش به اندازه نرخ تورم نبود حالا ما حدود 54 تومان در هر کیلووات برق در حال ضرر هستیم و این سبب می شود توان ما برای تعمیر و نگهداری تاسیسات کم شود، روی هم رفته ما امسال قطعی برق نخواهیم داشت، اما حادثه همیشه وجود خواهد داشت.
   
  وزیر نیرو گفت: یک سوم مصرف برق کشور خانگی، یک سوم بخش صنعت و یک سوم در بخش عمومی کشاورزی تجاری و غیره است ما از افزایش مصرف برق صنعتی در کشور خوشحالیم در بخش صنعتی مصرف برق 11/7 درصد افزایش داشته و این یعنی حرکت در بخش صنعتی کشور اما در مصارف خانگی با یک الگوی غیر منطقی مصرف مواجه هستیم.
   
  چیت چیان افزود: مردم در کشور الگوی مصرف درستی برای انرژی ندارند و لگام گسیخته برق را مصرف می کنند البته ارزان بودن انرژی هم در این موضوع دخیل است.
   
  او گفت: قدم های بزرگی در حوزه برق برداشته و زمینه حدود 8 هزار مگاوات برق ایجاد کرده ایم بیش از 400 پست انتقال در شبکه اضافه و بیش از 5 هزار روستا را برق رسانی کرده و انرژی های تجدید پذیر را دو و نیم برابر افزایش داده ایم.

  [ad_2]

  Source link

  5 0
  آیا مقاله برای شما مفید بود ؟

  0رای
  لطفا رضایت خود را از این مقاله و توضیحات ارائه شده ثبت نمایید

  مقالاتی که پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید

  دستاورد خوکفایی گندم به واردات گندم تبدیل می شود؟

  [ad_1] ایران در 3 سال اخیر موفق به خودکفایی در تولید گندم شده است؛ اما عدم تعیین صحیح قیمت خرید تضمینی آن...

  برند پست بانک، باید اولویت اول همه کارکنان و کارگزاران باشد

  [ad_1]  به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس و به نقل از روابط عمومی پست بانک ایران؛ شیری افزود: حرکت بسیار خوبی...

  اصلاحیه مصوبه هیات وزیران درباره ترخیص خودروهای وارداتی ابلاغ شد

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، گمرک ایران اصلاحیه مصوبه هیات وزیران در مورد تاریخ قبض انبار  و اصلاحیه مصوبه...

  آذری‌جهرمی: در موضوع فیلترینگ براساس قانون عمل می‌کنیم

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس از دماوند، محمدجواد آذری جهرمی عصر امروز در نشست با جوانان با عنوان «رویش...

  بازار سوریه برای بخش خصوصی یک فرصت است

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه، با اشاره به سفر اخیر اسحاق...

  تبلیغات شبانه غیر قانونی یک کاندید انتخابات اتاق بازرگانی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، این کاندید با دعوت از برخی چهره‌های سیاسی و اعضای اتاق بازرگانی در هتل...

  چاره‌اندیشی وزارت اقتصاد درباره نظام بانکی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، فرهاد دژپسند در سفر به استان سیستان و بلوچستان  با اشاره به سیاست وزارت...

  صعود طلا پرشتاب می‌شود

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: نظرسنجی جدید رویترز نشان داد نگرانی‌ها نسبت به رشد اقتصادی و احتمال توقف روند تحکیم سیاست...

  روسیه و آمریکا درباره INF به توافق نرسیدند

    وزارت خارجه روسیه از شکست مذاکره با آمریکا درباره پیمان موشک‎های هسته‌ای میان‎برد خبر داد که این امر به معنای آغاز...

  ساماندهی مشاغل نیازمند فراهم کردن زیرساختها است

  [ad_1] عضو هئیت رئیسه اتاق اصناف تهران در خصوص وضعیت طرح ساماندهی مشاغل و انتقال اصناف به خارج از پایتخت اظهار کرد:...

  0

  دیدگاه کاربران عزیز