[ad_1]

به گزارش خبرنگار کشاورزی خبرگزاری تسنیم، مرغ و تخم مرغ مصرفی درکشور به طور معمول در داخل و از تولیدات داخلی تامین می شود (حتی با مازاد تولید روبه رو هستیم) اما باید در نظر داشت که این صنعت به شدت از نوسانات نرخ ارز تاثیر پذیر است.

بخش عمده ای از خوراک طیور کشور از محل واردات تامین می شود به طوریکه عیسی کلانتری وزیر اسبقکشاورزی از آن به عنوان صنعت مونتاژ طیور یاد می‌کند.

محمد یوسفی دبیر انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی چندی پیش در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیمدرباره افزایش قیمت مرغ در ماه های آتی هشدار داده بود و خواهان توجه دولت به موضوع تعرفه واردات کنجاله سویا به عنوان بخشی از خوارک طیور شده بود.

وی اشاره داشت که دولت قصد دارد که تعرفه واردات کنجاله سویا (خوراک دام و طیور) را از ۷ درصد به ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش دهد(۳ برابر کند) که این امر منجر به افزایش قیمت مرغ و تخم‌مرغ می‌شود.

بنابراین گزارش، چند روز بعد از این خبرخبرگزاری تسنیم، مجید موافق قدیری رئیس انجمن صنایع خوراک دام و طیور از لغو افزایش تعرفه واردات کنجاله سویا خبر داد و گفت: دولت به توصیه رئیس جمهور تا اطلاع بعدی از هر اقدامی که باعث بالارفتن قیمت کالاهای اساسی می شود،منع شده است.

وی درباره دلایل منتفی شدن این امر، اظهار داشت: هرگونه افزایش سودبازرگانی و تعرفه واردات نهاده های دامی همچون کنجاله سویا به معنای افزایش قیمت محصولات پروتئینی همچون گوشت مرغ، تخم مرغ و شیر خواهد بود.

قدیری رئیس انجمن صنایع خوراک دام و طیور گفت:  دولت هم به توصیه رئیس جمهور تا اطلاع بعدی از هر اقدامی که باعث بالارفتن قیمت کالاهای اساسی از جمله محصولات پروتئینی شود منع شده است.

بنابراین گزارش، علی اکبر مهرفرد معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی نیز از پیشنهاد کاهشی این وزارتخانه برای واردات جو خبر داد و اظهار داشت: به منظور استمرار و پایداری تولید و جلوگیری از افزایش قیمت محصولات دام و طیور، وزارت جهاد کشاورزی پیشنهاد تعیین تعرفه ۵ درصدی برای واردات جو در سال آینده را به دولت ارائه کرده است.

وی افزود:علاوه بر این پیشنهاد کرده ایم تا تعرفه فصلی واردات این نهاده نیز برداشته شود.

انتهای پیام/

 

[ad_2]

Source link