سرویس ویژه اقتصادی حمل بار هوایی (کارگو) چین به ایران، جهت استعلام قیمت با شماره 48000110 – 021 داخلی 1 تماس حاصل فرمایید

آنچه در این مقاله خواهید خواند

  مقالات

  اسناد حمل و نقل: 5 سند اصلی که صاحب کالا باید با آن‌ها آشنا باشد ( راهنمای کامل )

  image_pdfimage_print

  اسناد حمل و نقل دریایی نقش مهمی در این صنعت ایفا می‌کنند. در واقع این شیوه حمل به دلیل کاغذبازی‌ها و تشریفات اداری خود معروف است. هر خطای کوچکی ممکن است باعث مشکلات و تاخیرهایی شود که ممکن است زنجیره تامین شما را مختل کند.

  به طور کلی بسیاری از این اسناد حاوی اطلاعاتی مشابه مانند مشخصات خریدار و فروشنده، جزئیات کالا و غیره هستند. اما هر سند نقش متفاوتی را ایفا می‌کند و مهم است که نه تنها اطمینان حاصل کنید که اطلاعات نوشته شده در هر سند دقیق و درست است بلکه به صورت کلی متناقض با دیگر اسناد نیست.

  در این یادداشت به بررسی 5 سند اصلی حمل و نقل دریایی می‌پردازیم که تمام صاحبان کالا و واردکننده‌ها باید با آن‌ها آشنا باشند و تفاوت آن‌ها را با یکدیگر بدانند.

  اولین سند حمل و نقل دریایی: بارنامه

  به جرات می‌توان گفت بارنامه تنها سند حمل و نقل  دریایی است که باید کاملا با آن آشنا باشید.

  اطلاعات صادرکننده و واردکننده باید به طور واضح ذکر شود زیرا بارنامه به عنوان سندی برای اثبات مالکیت کالاهایی که در کشتی حمل می‌شوند عمل می‌کند. اطلاعات مربوط به بارنامه همچنین باید به طور صحیح شرایط اینکوترمز که در آن معامله صورت گرفته است را نشان دهند.

  به محض ورود محموله به مقصد بارنامه برای ترخیص محموله باید ارائه شود و پس از آن به عنوان رسید محموله عمل می‌کند.

  انواع بارنامه

  اگر شما شرکت کارگزار خود را انتخاب کرده‌اید می‌توانید دو نوع بارنامه را انتخاب کنید: HBL یا MBL.

  بسته به روابط کاری خود با وارکننده شما ممکن است آزادسازی سریع ( ارسال با پست ) یا آزادسازی تلکس را ترجیح دهید.

  دومین سند حمل و نقل دریایی: سیاهه‌ی عدلبندی ( Packing list)

  درست مانند بارنامه، سیاهه‌ی عدلبندی یک سند اجباری در حمل و نقل کالا از طریق دریا است. این لیست تا جزئی‌ترین موارد مورد نیاز مربوط به محموله را در خود جای می‍دهد که شامل وزن، حجم و ارزش نه تنها کل محموله بلکه هر جعبه به صورت جداگانه نیز می‌شود.

  سیاهه‌ی عدل‌بندی یا پکینگ لیست کالاهایی که شما ارسال می‌کنید بدون نیاز به تایید آن‌ها به کارگزار، واردکننده، اداره گمرک و خطوط کشتیرانی (شرکت‌های حمل و نقل) اطلاع می‌دهد.

  در صورتی که گمرک تصمیم بگیرد که محموله شما را بازرسی کند سیاهه‌ی عدل‌بندی  به شناسایی جعبه‌ها یا مواردی که ممکن است باعث مشکل شوند به منظور تسهیل روند کمک می‌کند. این مساله باعث صرفه‌جویی در وقت می‌شود و از آسیب رسیدن به جعبه‌ها به دلیل باز شدن بدون دلیل آن‌ها جلوگیری می‌کند.

  بسیار بسیار مهم است که سیاهه‌ی عدل‌بندی دقیق و صحیح تنظیم شود چون ممکن است برای صدور بارنامه از این سند مهم حمل و نقل دریایی استفاده کنند. این بدان معنا است که اطلاعات سیاهه‌ی عدل‌بندی از قبیل وزن، تعداد قطعه و غیره باید با اطلاعات بارنامه مطابقت داشته باشد زیرا از هر دو سند برای ترخیص کالا از گمرک در مقصد استفاده خواهد شد.

  سومین سند حمل و نقل دریایی: فاکتور تجاری ( Commercial invoice )

  هر معامله‌ی بین‌المللی که شامل صادرات و واردات کالا باشد باید برای اثبات معامله خود فاکتور تجاری یا همان Commercial invoice را به همراه داشته باشد. به طور کلی شباهت زیادی به فاکتور استاندارد دارد اما بر خلاف این، فاکتور شامل جزئیات مربوط به محموله برای ترخیص کالا است و یکی از مهم‌ترین اسناد حمل و نقل دریایی است.

  اگر چه اطلاعات ذکر شده در فاکتور تجاری ممکن است بسیار شبیه به سیاهه‌ی عدل‌بندی باشد، شما ملزم هستید که هر دو را تنظیم کنید و اطلاعات مربوط به هر دو باید مطابقت داشته باشند. این دو سند حمل و نقل دریایی برای اهداف متفاوتی استفاده می‌شوند.

  در فاکتور تجاری هر آن‌چه که واردکننده توافق کرده است که در ازای آن مبلغی را پرداخت کند ذکر شده است در حالی‌که در سیاهه‌ی عدل‌بندی موارد موجود در یک محموله درج می‌شود که در صورت بروز اختلاف می‌توان از آن استفاده کرد.

  چهارمین سند حمل و نقل دریایی: گواهی مبدا

  با توجه به اتاق بازرگانی بین‌المللی (ICC) گواهی مبدا یک سند مهم تجارت بین‌الملل است که تایید می‌کند که کالاهای یک محموله‌ی صادراتی خاص کاملا در یک کشور خاص تولید و ساخته شده است. آن‌ها همچنین به عنوان یک مدرک و اعلامیه از طرف صادرکننده عمل می‌کنند.

  به عبارت دیگر، گواهینامه مبدا، کشوری که در آن کالا تولید شده است را مشخص می‌کند. این سند توسط صادرکننده یا تولید کننده تهیه و تنظیم می‌شود و باید توسط یک نهاد دولتی مانند اتاق بازرگانی یا کنسولگری تایید شود.

  این سند حمل و نقل برای ترخیص گمرک نیاز است و میزان عوارض و مالیات لازم برای پرداخت را تعیین می‌کند. این گواهینامه همچنین کمک می‌کند تا در مواردی که کشورهای صادرکننده و واردکننده توافق‌های تجاری ویژه‌ای دارند برای معافیت مالیات اقدام کنند.

  اطلاعات معمول مانند صادرکننده، گیرنده، واردکننده، توضیحات کالاها لازم است که در گواهینامه‌ درج شود. برای هر کالایی جداگانه باید یک گواهینامه مبدا تنظیم شود.

  اعتبارنامه یا LC ( ال سی )

  اعتبارنامه یک قرارداد و سند حمل و نقل رسمی و الزام‌آوری برای تضمین پرداخت بین خریدار و فروشنده به شمار می‌آید. فرآینده خرید بین‌اللملی با توجه به تاخیرهای طولانی ممکن است از زمانی که فروشنده محموله خود را ارسال می‌کند تا زمانی‌که به دست خریدار می‌رسد بسیار طول بکشد. این امر تعیین شرایط پرداخت را بسیار سخت می‌کند به خصوص اگر واردکننده قادر به تایید خرید نباشد.

  در این زمان است که اعتبارنامه اهمیت خودش را نشان می‌دهد. این یکی از امن‌ترین روش‌های پرداخت محسوب می‌شود. در ابتدا واردکننده لیستی از شرایط و قوانین را تهیه می‌کند که هر دو طرف باید با آن توافق کنند.

  هنگامی که فروشنده و خریدار شرایط را نهایی می‌کنند با توجه به شرایطی که در اعتبارنامه ذکر شده است فروشنده شرایط ارسال را فراهم می‌کند. پس از ارسال محموله فروشنده با اسناد مناسب به عنوان شواهدی مبنی بر تهیه محموله طبق شرایط توافق شده به بانک رفته و بانک تایید و پرداخت می‌کند. به همین دلیل اعتبارنامه یکی از مهم‌ترین اسناد حمل و نقل به شمار می‌آید.

  شما می‌توانید در این زمینه با کارشناسان گروه تجاری ققنوس از راه‌های زیر در ارتباط باشید که با بررسی کامل اسناد از ضررهای احتمالی جلوگیری کنید.

  کارشناسان ما میتوانند به شما در دریافت بهترین آفرهای حمل هوایی و دریایی از چین، امارات و سایر کشورها یاری برسانند.

  سوالات متداول

  بارنامه چیست؟

  بارنامه که به B/L هم معروف است یک قرارداد حمل و نقل بین خطوط حمل و نقل و صاحب بار است. این سندی است که از طرف شرکت‌های باربری صادر شده است تا بتواند محموله شما را برای حمل و نقل به وسیله کشتی‌های خودشان را تایید کند.

  تفاوت HBL و MBL چیست؟

  HBL یا بارنامه فرعی توسط یک کارگزار صادر می‌شود در حالی‌که بارنامه MBL یا همان بارنامه اصلی از طرف خطوط کشتیرانی (شرکت‌های باربری) برای کارگزاران حمل بار صادر می‌شود.

  فاکتور تجاری یا اینویس چیست؟

  فاکتور تجاری یک سند حقوقی است که کالاهای فروخته شده و قیمت فروش آن‌ها در آن درج می‌شود.

  تفاوت آزادسازی تلکس و آزادسازی سریع چیست؟

   آزادسازی تلکس بر مبنای بارنامه‌ی صادر شده صورت می‎‌گیرد در حالی‌که آزادسازی سریع در موقعیت‌های اضطراری برای محموله‌هایی که معمولا هیچ بارنامه‌ای برای آن‌ها صادر نشده است انجام می‌شود

  5 5
  آیا مقاله برای شما مفید بود ؟

  2رای
  لطفا رضایت خود را از این مقاله و توضیحات ارائه شده ثبت نمایید

  مقالاتی که پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید

  یادگیری سریع زبان چینی ؛ معرفی روش‌های کاربردی تقویت و بهبود زبان چینی

  باتوجه به گسترش اقتصاد جهانی چین و سلطه آن بر دنیای اقتصاد، یادگیری زبان چینی به یکی از مهارت‌های لازم در زمینه تجارت تبدیل شده تا افراد علاوه بر برقراری راحت‌تر ارتباط بتوانند سود بیشتری در رابطه با ...

  گیفت کارت ebay ؛ تجربه خرید اینترنتی راحت از سایت حراج ایبی با استفاده از گیفت کارت ebay

  فروشگاه ebay ا‌ز بزرگ‌ترین سایت‌های اینترنتی در زمینه خرید، فروش و مزایده محصولات به ویژه اجناس دست دوم مانند لوازم خانگی، اسباب بازی، لوازم برقی، پوشاک و.. است که توانسته از بسیاری از رقبای خود در سر...

  نحوه خرید از علی بابا ؛ آموزش مراحل و شرایط خرید کالا از Alibaba

  سایت خارجی علی بابا یکی از سایت‌های چینی معتبر و از بزرگ‌ترین فروشگاه‌های اینترنتی جهان است که نیاز خریداران آنلاین را در سراسر جهان پوشش می‌دهد. این سایت بیشتر به خرید عمده محصولات می‌پردازند و شما م...

  راهنمای خرید عمده از چین ؛ بهترین نکات برای پیشرفت و گسترش روابط تجاری خود

  امروزه خرید و فروش‌های جهانی پیشرفت قابل توجهی داشته‌اند و بسیاری از افراد به دنبال خریدی موفق با کمترین قیمت و بالاترین کیفیت هستند. خرید عمده از چین یکی بهترین روش‌ها برای صرفه جویی در هزینه‌هاست و ...

  خرید اینترنتی بدون کارت بانکی ؛ معرفی بهترین روش‌های انتقال وجه بدون کارت

  امروزه خرید و فروش اینترنتی بسیار مورد استقبال قرار گرفته است و بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند از سایت‌های خارجی یا داخلی به صورت آنلاین خرید کنند. از آنجا که برای خرید کالا از سایت‌های خرید و فروش نیا...

  فروش در سایت ebay ؛ چگونه کسب درآمد موفق از سایت ebay داشته باشیم؟

  سایت خرید و فروش ebay از بزرگ‌ترین سایت‌های تجارت انلاین در سطح جهان است که با ارائه خدمات کاربردی در زمینه خرید، فروش، مزایده و حراجی‌های بی‌نظیر توانسته محبوبیت زیادی کسب کند. اگر به دنبال کسب درآمد...

  آموزش تمام نکات و مراحل خرید و مزایده از سایت eaby

  سایت خرید ایبی یکی از برترین فروشگاه‌های اینترنتی جهان است که بخاطر حراجی‌های بی‌نظیری که ارائه می‌دهد بسیار محبوب است. این سایت با فراهم سازی امکان مزایده، خرید و فروش به صورت آنلاین توجه کاربران زیا...

  نحوه ساخت حساب پی پال؛ انتقال پول به روشی ساده با افتتاح حساب پی پال

  پی پال یکی از سرویس‌های معتبر پرداخت و انتقال پول به صورت آنلاین است که این امکان را به کاربرانش می‌دهد تا با ایجاد حساب‌های مجازی به نقل و انتقال پول، خرید و فروش و تبدیل ارز در شبکه‌ای سریع، امن و ر...

  معروف‌ترین شهرهای چین

  اگر قصد سفر به چین را دارید این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا هیچ کدام جاذبه های گردشگری چین را از دست ندهید. در ادامه با معروف ترین شهرهای چین آشنا خواهید شد. ...

  آموزش خرید از ایبی؛ آموزش مراحل ساخت اکانت جدید در سایت ebay

  شرکت ebay از جمله شرکت‌های معتبری است که در حوزه تجارت الکترونیک در آمریکا فعالیت می‌کند. این شرکت با راه‌اندازی سایت خرید ایبی امکان مزایده، خرید و فروش محصولات را به صورت آنلاین فراهم کرده است. اگر ...

  0

  دیدگاه کاربران عزیز