جهت استعلام قیمت سرویس کارگو هوایی چین – ایران و ترخیص کالا از گمرک در ساعات اداری با شماره تلفن 48000110 – 021  داخلی 1 تماس حاصل فرمایید

آنچه در این مقاله خواهید خواند

  اخبار اقتصادی

  از سپرده‌گذاران مالیات بگیریم تا سپرده‌ها به تولید بیاید!

  image_pdfimage_print

  [ad_1]

  رییس شبکه انجمن های صنعتی و معدنی ایران می گوید که راه حل مشکل بوجود آمده در نظام بانکی در مورد سود سپرده این است که از سپرده گذاران همانند تولیدکنندگان مالیات اخذ شود و با تصویب قانونی در جهت اخذ مالیات بر ارزش افزوده سپرده های بانکی باید در جهت سوق دادن اعتبارات به بخش تولید گام برداشت.

  بیژن پناهی زاده در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه یکی از اساسی ترین مشکلات ساختاری اقتصاد کشور عدم هدایت منابع به سمت فعالیت های مولد و کارهای تولیدی است، اظهار کرد: تشویق مردم به اخذ سود بیشتر در مقابل سپرده گذاری طی چندسال گذشته در اصل برای نوعی پوشش ضرر بانک ها و مؤسسات بوده است زیرا موسسه یا بانکی که منابع لازم را نتواند جذب کند به علت عدم تحقق سود مورد انتظار در بخش ساختمان نخواهد توانست وضعیت مثبتی را به سهامداران خود ارائه دهد.

  وی ادامه داد: بنابراین بانک ها راهی جز افزایش سود و تبدیل آن به یک نوع مسابقه جذب منابع نداشته اند و دراین راه موسسات مالی غیر مجاز ی احتی بعضی از موسسات مالی مجاز  با عناوین مختلف گوی سبقت را در جذب سپرده ها از بانک های دولتی ربوده اند و منابع بانک های دولتی را به سوی خود جذب کرده اند. این روش هرچند ممکن است در مقطعی پوششی عدم واقعی بودن کشف سود در تراز یا صورت های مالی موسسات و بانک ها باشد اما در دراز مدت افزایش سود بانکی موجب جوابگو نبودن بانک ها یا موسسات در قبال سود تعهد داده شده است یا حتی ممکن است این روش را با پرداخت سود از اصل سپرده جبران کند.

  رییس شبکه انجمن های صنعتی و معدنی ایران با اشاره به اینکه طی 3 سال گذشته مشاهده کردیم کف گیر موسسات یا بانک ها به ته دیگ خورده و دخل و خرجشان با هم نمی خواند، خاطرنشان کرد: اکثر موسسات یا بانک ها منابع مردم را به سمت بخش ساختمان برده اند اما وقتی در جذب منابع همه با هم رقابت کرده اند مردم سود را در سپرده گذاری دیدند و دیگر کسی حاضر به خرید ملک یا سرمایه گذاری در تولید نیست و  چون بازار مسکن هم به علت بلوکه شدن منابع در حساب ها و دریافت سود بالا دیگر برای فعالان اقتصادی جذاب نیست بنابراین سیستم اقتصادی کشور تصمیم گرفت طی دو سال گذشته اقدام به کاهش دستور سود بانکی کند، موسسات و بانک ها هم که مخالف این موضوع هستند فکر می کنند کاهش سود بانکی به ضرر آن ها خواهد بود چون نمی توانند در مقابل یک موج مراجعه مردم به بیرون کشیدن سپرده ها مقاومت کنند و از سوی دیگر یک مشکل را هم بانکها یا موسسات مطرح می‌کنند که با سپرده گذاران قرارداد دارند و نمی توانند به راحتی سود بانکی را دستوری کاهش دهند.

  پناهی زاده راه حل موجود را در شرایط فعلی اخذ مالیات بر ارزش افزوده از سپرده ها دانست و گفت: در کشوری که ارتزاق مردم از اخذ سود بانکی باشد اقتصاد آن کشور پیشرفتی نخواهد کرد و شاید هم اقتصاد با استمرار این روش فرو ریزد و وقتی تولید کننده انواع مالیات  را پرداخت می کند و تمامی خطرها ، مشکلات و ریسک ها را بر عهده می گیرد چرا باید تولیدکنندگان مالیات بدهند و از سوی دیگر سپرده گذار معاف از مالیات باشد.

  وی ادامه داد: چرا باید کسانی که در خانه نشسته و سر ماه سود پول خود را دریافت می کنند چرا باید از پرداخت  مالیات معاف باشند؟ از طرف دیگر آنچه در فقه و و شرع ما ریشه دارد این است که پول نباید سود کند بلکه کار است که باید با سود همراه باشد، بنابراین راه حل این است که بجای اینکه سود بانکی را بخواهیم دوباره در این مقطع کاهش دهیم و از سوی دیگر بانک ها نتوانند قرارداد خود را با مشتریان تعویض کنند پس لازم است با تصویب قانون برای اخذ مالیات از سپرده های کلام راه را برای خروج منابع به سوی کارهای مولد فراهم کنیم.

  دبیر کارگروه ویژه اقتصاد مقاومتی بخش خصوصی کشور با افزود: اگر نگران این باشیم که منابع به سمت بخش ساختمان برود در این صورت جای نگرانی نیست زیرا به این ترتیب با راه افتادن بازار مسکن منابع عظیم بلوکه شده موسسات و بانک ها آزاد شده و بانک ها با برگشت این منابع دیگر لازم نیست سود سپرده بالا پرادخت کنند و از سوی دیگر با راه افتادن بازار مسکن عوامل مرتبط در بخش صنعت و معدن هم از رکود خارج می شوند. در صورت تحقق چنین امری علاوه بر اینکه گره از  اقتصاد کشور باز می شود در بخش تولید هم می تواند از منابع آزاد شده سیستم بانکی که از بخش مسکن بدست آمده با نرخ تسهیلات بسیار پایین بهره مند شد و این یعنی هدایت منابع از دو طرف که شامل خروج سپرده های مردم به سوی کارهای مولد و دیگری بازگشت منابع قفل شده بانکها در ساختمان است.

  انتهای پیام

  [ad_2]

  Source link

  5 0
  آیا مقاله برای شما مفید بود ؟

  0رای
  لطفا رضایت خود را از این مقاله و توضیحات ارائه شده ثبت نمایید

  مقالاتی که پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید

  دستاورد خوکفایی گندم به واردات گندم تبدیل می شود؟

  [ad_1] ایران در 3 سال اخیر موفق به خودکفایی در تولید گندم شده است؛ اما عدم تعیین صحیح قیمت خرید تضمینی آن...

  برند پست بانک، باید اولویت اول همه کارکنان و کارگزاران باشد

  [ad_1]  به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس و به نقل از روابط عمومی پست بانک ایران؛ شیری افزود: حرکت بسیار خوبی...

  اصلاحیه مصوبه هیات وزیران درباره ترخیص خودروهای وارداتی ابلاغ شد

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، گمرک ایران اصلاحیه مصوبه هیات وزیران در مورد تاریخ قبض انبار  و اصلاحیه مصوبه...

  آذری‌جهرمی: در موضوع فیلترینگ براساس قانون عمل می‌کنیم

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس از دماوند، محمدجواد آذری جهرمی عصر امروز در نشست با جوانان با عنوان «رویش...

  بازار سوریه برای بخش خصوصی یک فرصت است

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه، با اشاره به سفر اخیر اسحاق...

  تبلیغات شبانه غیر قانونی یک کاندید انتخابات اتاق بازرگانی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، این کاندید با دعوت از برخی چهره‌های سیاسی و اعضای اتاق بازرگانی در هتل...

  چاره‌اندیشی وزارت اقتصاد درباره نظام بانکی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، فرهاد دژپسند در سفر به استان سیستان و بلوچستان  با اشاره به سیاست وزارت...

  صعود طلا پرشتاب می‌شود

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: نظرسنجی جدید رویترز نشان داد نگرانی‌ها نسبت به رشد اقتصادی و احتمال توقف روند تحکیم سیاست...

  روسیه و آمریکا درباره INF به توافق نرسیدند

    وزارت خارجه روسیه از شکست مذاکره با آمریکا درباره پیمان موشک‎های هسته‌ای میان‎برد خبر داد که این امر به معنای آغاز...

  ساماندهی مشاغل نیازمند فراهم کردن زیرساختها است

  [ad_1] عضو هئیت رئیسه اتاق اصناف تهران در خصوص وضعیت طرح ساماندهی مشاغل و انتقال اصناف به خارج از پایتخت اظهار کرد:...

  0

  دیدگاه کاربران عزیز