[ad_1]

معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه از خام فروشی هیچ سودی عاید کشاورزان نمی شود، گفت: باید صنایع زنجیره تولید محصولات کشاورزی را در استان ایجاد کرد.

به گزارش ایسنا،، عباس کشاورز در مراسم تجلیل از تولیدکنندگان نمونه بخش کشاورزی استان کردستان که امروز یک شنبه در مجتمع فرهنگی هنری فجر سنندج برگزار شد، اظهار کرد: بحث امنیت غذایی امری مهم است و تمامی کشورها برای این بخش اهمیت ویژه‌ای قایل هستند .

وی با اشاره به اولویت های بخش کشاورزی، افزود: تقویت امنیت غذایی، حفظ منابع موجود در بخش آب و خاک و جنگل و مرتع و … و بالا بردن درآمد کشاورزان باید موردتوجه قرار گیرد .

معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی در ادامه عنوان کرد: وعده ۸۰ درصد خودبسندگی انرژی (کالری) را به رئیس جمهور دادیم که امروز این میزان را به بالای ۸۲ درصد رسانده ایم .

وی به حل مشکل گندم کشور طی چهار سال گذشته اشاره و تصریح کرد: قبلا حدود شش میلیون و ۷۰۰ هزار تُن گندم را با هزینه ای بالغ بر ۲٫۸ میلیارد دلار وارد می‌کردیم اما در حال حاضر به خودکفایی در این حوزه رسیده‌ایم .

کشاورز با عنوان اینکه گندم ۴۰ درصد در تامین انرژی و پروتئین غذایی ما نقش دارد، بیان کرد: این بخش را مدیریت کرده‌ایم و در این راستا ۴۶۰ هزار هکتار از اراضی زیر کشت این محصول را کاهش داده ایم .

وی در ادامه به اتخاذ سیاست‌های جدیدی در بخش کشاورزی در کشور اشاره و اعلام کرد: به دلیل مشکلاتی که در بحث تولید شکر وجود داشت در این راستا سیاست جدیدی را اتخاذ کردیم و کشت بهاره را به پاییزه انتقال دادیم .

معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: امسال بالغ بر ۱۷ هزار هکتار کشت چغندر پاییزه را در کشور داشتیم و بالغ بر یک میلیون و ۹۵۰ هزار تُن شکر تولید کردیم که بی سابقه بوده است .

وی یکی از رویکردهای وزارت جهاد کشاورزی را افزایش بهره وری بیان کرد و گفت: طی چند سال گذشته، هر سال شش درصد بهره‌وری آب را افزایش داده‌ایم .

کشاورز در ادامه سخنان خود تصریح کرد: استان کردستان در زمینه بذر ضعیف است و براساس آسیب‌شناسی صورت گرفته از پایه در استان بذر وجود ندارد.

معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی افزود: استان کردستان بسیار با ظرفیت است که باید با حمایت از کشاورزان و سرمایه گذاران بخش خصوصی، صنایع زنجیره تولید محصولات کشاورزی را در این استان راه اندازی کرد.

وی در پایان به اهمیت مسئله آب اشاره و خاطرنشان کرد: در فضای کشاورزی کشور نباید بدون توجه به مسئله آب تصمیم گیری صورت گیرد که در این راستا باید به آب به عنوان یک امر فرابخشی نگاه کرد.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link