به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا،‌ کرمعلی قندالی روز سه شنبه در بازدید از مناطق عشایری شهرستان های زرندیه و ساوه افزود: توانمندی و بهبود اقتصادی عشایر از برنامه های مهم دولت است و در این راستا برای کشت گیاهان دارویی و توسعه صنایع دستی و گردشگری در مناطق عشایری کشور در سال جاری راهبردهای مشخصی تعریف شده است.

وی گفت:عشایر استان مرکزی به خصوص عشایر مناطق زرندیه و ساوه در تامین بخشی از گوشت قرمز مورد نیاز استان نقش محوری دارند و به منظور بهره وری بیشتر صنعت پرواربندی در این شهرستان ها ۲۰ میلیارد ریال تسهیلات با نرخ بهره چهار درصد اختصاص یافته است.

قندالی افزود: مرحله چهارم طرح عمرانی مجتمع آبرسانی حوزه عشایری زرندیه با ۲۵ درصد پیشرفت تامین آب مورد نیاز ۱۴ کانون جمعیتی با یک هزار و ۲۰۰ نفر و ۲۰۰ خانوار را برعهده دارد و تسریع در تکمیل آن ضروری است.

وی گفت: برای اجرای این طرح آبرسانی ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار تخصیص یافته که تامین کننده آب مورد نیاز ۱۲۰ هزار راس دام عشایر این منطقه است.

رئیس سازمان امور عشایر کشور خاطرنشان کرد: تامین تانکرهای آبرسان برای مناطق عشایری کشور از برنامه های این سازمان در سال جاری است و تجهیزات فنی شامل یک تانکر اب رسان و یک خودروبرای عشایر منطقه زرندیه اختصاص می یابد.

قندالی در سفر یک روزه به زرندیه از روند فعالیت واحدهای دامپروری در روستای حاجی آباد وکیلی زرندیه بازدید و با خانواده شهید سید حمید موسوی خوشدل از جامعه عشایر این شهرستان دیدار کرد.

جمعیت عشایری استان مرکزی پنج هزار نفر در قالب ۷۷۰ خانوار است که با بهره مندی از ۳۳۰ هزار راس دام سبک‌ سالانه افزون بر پنج هزار تن گوشت قرمز تولید می کنند.

عشایر استان مرکزی متشکل از ایلات شاهسون، مغان، سنگ سری، کرد کلهر، زند راوه ای،‌ زلکی خمین و یک طایفه مستقل به نام کله کوهی است.Source link