سرویس ویژه اقتصادی حمل بار هوایی (کارگو) چین به ایران، جهت استعلام قیمت با شماره 48000110 – 021 داخلی 1 تماس حاصل فرمایید

آنچه در این مقاله خواهید خواند

  اخبار اقتصادی

  احراز هویت در بورس با فناوری بلاک چین

  image_pdfimage_print

  [ad_1]

  نیما امیر شکاری در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی گروه تجاری ققنوس در خصوص کاربردهای بلاک چین در حوزه مالیات گفت: حوزه‌های مالیات و بلاک چین در حال حاضر بحث روز دنیا است زیرا دولت‌ها وارد این فضا شده‌اند. اولین معیار نوع نگرش دولت‌های غربی به فناوری‌های نوظهور شیوه درآمدزایی از آن است. زیرا درآمدهای دولت‌ها از حوزه مالیات تامین می‌شود.

  وی اظهار داشت: بلاک چین در چند مبحث اساسی به مالیات مرتبط می‌شود. یکی بحث دارایی‌های دیجیتال است که از طریق بلاک چین می‌توان به‌ صورت گسترده و توزیع‌ شده به دارایی‌های دیجیتال دسترسی پیدا کرد.

  دارایی های دیجیتال منبع اخذ مالیات

  امیر شکاری افزود: دارایی‌های دیجیتال خود منبع اخذ مالیات است که فضا را برای کسب درآمد برای دولت‌ها باز می‌کند. مدیر گروه بانکداری الکترونیک پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی تصریح کرد: بحث دوم این است که روی بلاک چین دفتر کل توزیع‌شده وجود دارد که این به معنای شفافیت بالای مالی است. چون در بستر بلاک چین حساب‌سازی امکان رخ دادن ندارد این امر منجر به شفافیت مالیاتی می‌شود.

  وی یادآور شد: زمانی که دفاتر مالیاتی یک شرکت توسط حسابدارهای همان شرکت، تنظیم می‌شود. در این مدل یا باید به این دفاتر اعتماد کرد یا به کمک بازرس‌های اداره مالیات قسمتی از تقلب یا فرار مالیاتی را شناسایی کرد و هیچ‌گاه تضمینی کامل برای این مسئله وجود ندارد. امیر شکاری افزود: اما زمانی که دفتر کل باز و در اختیار یک شبکه هوشمند توزیع‌شده قرار گیرد. می‌توان از بستر بلاک چین برای شفافیت حساب‌ها و درنتیجه شفافیت مالیاتی بهره برد.

  احراز هویت اوراق بهادار در بورس با فناوری بلاک چین

  وی در خصوص کاربرد بلاک چین در حوزه بورس گفت: بلاک چین در تمام صنایع کاربرد دارد اما مسئله اساسی این است که آیا به نسبت روش‌های قبلی و موجود این مدل از مزیت نسبی چه از منظر هزینه، امنیت و سرعت برخوردار است یا خیر؟ خیلی از سازمان‌های بورس دنیا از فضای بلاک چینی برای احراز هویت اوراق بهادار بهره گرفته و تست‌های اولیه آن را انجام داده‌اند.

  امیر شکاری ادامه داد: این تست‌ها عملاً می‌تواند در آینده منجر به نتیجه‌ای شود و با تجربه مزایای آن حرکت‌ها به این فضا روند افزایشی پیدا کند. مدیر گروه بانکداری الکترونیک پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی خاطرنشان کرد: فناوری بلاک چین یک جنس جدید نگاه به تمام سامانه‌های الکترونیکی است. از اینرو هر سامانه‌ای که دیتابیس داشته باشد را می‌توان به شکل بلاک چینی هم سازمان‌دهی کرد.

  وی افزود: اما مسئله اساسی این است که بهره‌گیری از بستر بلاک چین با صرف هزینه مبالغ بالا از منظر ارزش و مزایا مقرون‌ به‌ صرفه است یا خیر. بعد از پاسخ به این پرسش‌ها می‌توان هر موردی را بررسی و بعد از آن نسبت به تغییر آن تصمیم گرفت.

  امیر شکاری تاکید کرد: بهره‌گیری از فناوری بلاک چین در حاکمیت‌هایی که شبیه ایران است که بنده حاکمیت بزرگ و تصدی‌گری دولت زیاد و بخش خصوصی آن کوچک است منطقی است که مخالفت‌های شدیدی با راهکارهای بلاک چینی داشته باشد. زیرا بلاک چین در معنای اصلی خود قرار است واسطه‌ها را حذف و پیچیدگی‌هایی را که واسطه‌ها برای کسب‌ و کارها ایجاد می‌کند، از سر راه بردارد و آنها را به یکدیگر مرتبط کند.

  این کارشناس حوزه بانکداری و پرداخت خاطرنشان کرد: پروژه‌های بلاک چینی در کشوری که دولت همواره مرکزیت دارد، قدرت مرکزی را کم خواهد کرد. از اینرو پروژه‌هایی از این جنس نمی‌تواند به‌راحتی در ایران قدرت گرفته و توسعه یابد.

  امیر شکاری گفت: دولت ایران به خاطر بزرگی و ایجاد ارگان‌های بزرگ دولتی که اغلب به‌ صورت جزیره‌ای عمل می‌کند، نظام یکپارچه دولت را با یکسری مشکلات مواجه کرده که منجر به عملیاتی نشده برخی پروژه‌ها و یا موثر واقع نشدن در صورت اجرا می‌کند.

  بلاک چین راهکاری برای اشتراک گذاری اطلاعات در ارگان های بزرگ دولتی

  وی افزود: پروژه‌هایی که نیاز به وابستگی‌های اطلاعاتی بین سازمان‌های بزرگ دولتی دارد، نمونه بارز این رویکرد است. این کارشناس حوزه پرداخت تاکید کرد: یکی از کاربردهای بلاک چین در کشوری مثل ایران در فضاهایی است که سازمان‌های بزرگ دولتی حاضر نبودند با دیگر سازمان‌ها اطلاعات مخصوص به خود را به‌ منظور هم‌افزایی به اشتراک بگذارند.

  امیر شکاری ادامه داد: بلاک چین با توجه به فناوری دفتر کل توزیع‌شده می‌تواند در این موارد به کمک دولت بیاید و پروژه‌هایی تعریف کند که از تشریک‌ مساعی بهره‌مند شوند. وی با بیان اینکه اطلاعات محرمانه سازمان در این مدل به اشتراک گذاشته نمی‌شود، گفت: در این بستر تنها اطلاعاتی که منجر به آگاهی از سابقه افراد در ادارات مختلف می‌شود و می‌تواند به تصمیم‌گیری در بقیه ادارات کمک کند به‌ صورت یکسری عدد، فرمول و امتیاز در شبکه‌های بلاک چینی پیاده‌سازی می‌شود.

  [ad_2]

  5 0
  آیا مقاله برای شما مفید بود ؟

  0رای
  لطفا رضایت خود را از این مقاله و توضیحات ارائه شده ثبت نمایید

  مقالاتی که پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید

  دستاورد خوکفایی گندم به واردات گندم تبدیل می شود؟

  [ad_1] ایران در 3 سال اخیر موفق به خودکفایی در تولید گندم شده است؛ اما عدم تعیین صحیح قیمت خرید تضمینی آن...

  برند پست بانک، باید اولویت اول همه کارکنان و کارگزاران باشد

  [ad_1]  به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس و به نقل از روابط عمومی پست بانک ایران؛ شیری افزود: حرکت بسیار خوبی...

  اصلاحیه مصوبه هیات وزیران درباره ترخیص خودروهای وارداتی ابلاغ شد

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، گمرک ایران اصلاحیه مصوبه هیات وزیران در مورد تاریخ قبض انبار  و اصلاحیه مصوبه...

  آذری‌جهرمی: در موضوع فیلترینگ براساس قانون عمل می‌کنیم

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس از دماوند، محمدجواد آذری جهرمی عصر امروز در نشست با جوانان با عنوان «رویش...

  بازار سوریه برای بخش خصوصی یک فرصت است

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه، با اشاره به سفر اخیر اسحاق...

  تبلیغات شبانه غیر قانونی یک کاندید انتخابات اتاق بازرگانی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، این کاندید با دعوت از برخی چهره‌های سیاسی و اعضای اتاق بازرگانی در هتل...

  چاره‌اندیشی وزارت اقتصاد درباره نظام بانکی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، فرهاد دژپسند در سفر به استان سیستان و بلوچستان  با اشاره به سیاست وزارت...

  صعود طلا پرشتاب می‌شود

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: نظرسنجی جدید رویترز نشان داد نگرانی‌ها نسبت به رشد اقتصادی و احتمال توقف روند تحکیم سیاست...

  روسیه و آمریکا درباره INF به توافق نرسیدند

    وزارت خارجه روسیه از شکست مذاکره با آمریکا درباره پیمان موشک‎های هسته‌ای میان‎برد خبر داد که این امر به معنای آغاز...

  ساماندهی مشاغل نیازمند فراهم کردن زیرساختها است

  [ad_1] عضو هئیت رئیسه اتاق اصناف تهران در خصوص وضعیت طرح ساماندهی مشاغل و انتقال اصناف به خارج از پایتخت اظهار کرد:...

  0

  دیدگاه کاربران عزیز