جهت استعلام قیمت سرویس کارگو هوایی چین – ایران و ترخیص کالا از گمرک در ساعات اداری با شماره تلفن 48000110 – 021  داخلی 1 تماس حاصل فرمایید

آنچه در این مقاله خواهید خواند

  اخبار اقتصادی

  آیا کشاورزی در ایران روبه‌زوال می‌رود؟ / سهم 5 درصدی کشاورزی از سرمایه‌گذاری‌های سال95

  image_pdfimage_print

  [ad_1]

  پایگاه خبری اقتصادی تراز : امنیت غذایی موضوعی استراتژیک برای کشورها است. کشاورزی حتی در تمدن‌های اولیه با قلت جمعیت نیز یک چالش اساسی بوده است. حدود ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد، کاهش تولیدات کشاورزی به خاطر سرد شدن هوا و یخبندان‌های درازمدت، موجب مهاجرت اجباری اقوام آریایی به‌سوی فلات ایران و سایر نقاط جهان شد.

  در حال حاضر کشاورزی در ایران مسئولیت بیش از 20 درصد اشتغال کشور و 12 درصد از تولید ناخالص ملی را بر دوش گرفته است. با این‌حال وضعیت این بخش چندان مساعد نیست.

  سهم کشاورزی از سرمایه‌گذاری‌ها فقط 5 درصد!

  بر طبق آمارها، میزان سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی علی‌رغم سهم 20 درصدی در اشتغال و سهم 12 تا 13 درصدی از تولید ناخالص داخلی، فقط 5 درصد بوده است.

  جدول زیر سهم ارزش‌افزوده بخش کشاورزی در تولید ناخالص داخلی و سهم بخش کشاورزی از سرمایه‌گذاری‌ها را طي 5 دهه گذشته (به قيمت ثابت سال 1376) را نشان می‌دهد. براساس نتایج جدول، طـي 5 دهه اخیر درحالی‌که سهم بخش کشاورزی در تولید ناخالص ملی از 7 درصد در قبل از انقلاب به 15 درصد در دو دهه اول انقلاب و 12 درصد در سال‌های اخیر رسیده است، با این‌حال میزان سرمایه‌گذاری در این بخش همان 4 تا 5 درصد مانده است.


  گزارش های ادواری
  بانک مرکزی 

  براساس تحقیقات يکـي از موانع اساسي سرمایه‌گذاری در این بخش، توسعه‌نیافتگی نهادهـا و بازارهای مـالي کشاورزي و فقدان ابزارهاي مناسب جهت تأمين مالي اين بخش است. همچنین وجود موانع سودآوري، مداخلات ناکارآمد دولت در اين بازار (همانند کاهش یارانه‌های حمایتی) عواملی هستند که سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی را پر ریسک می‌کنند.

  تسهیلات بانکی برای کشاورزی تنها 7 درصد

  علاوه بر اندک بودن سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی، سهم کشاورزی از تسهیلات بانکی نیز بسیار اندک است. براساس آمارهای بانک مرکزی (3 ماه بهار96)، تسهیلات دریافتی کشاورزان از کل تسهیلات بخش تولید در سه‌ماهه بهار سال 95 تنها 7 درصد از کل تسهیلات را شامل می‌شود؛ این درحالی است که تعداد وام‌گیرندگان این بخش در نسبت به‌کل وام‌گیرندگان بخش‌های مختلف اقتصادی، بیش از 17 درصد می‌باشد.

  به عبارتی اغلب وام‌گیرندگان بخش کشاورزی این تسهیلات اندک را نه برای سرمایه‌گذاری و مدرن سازی زیرساخت‌ها، بلکه برای تأمین سرمایه در گردش و صرف تأمین معیشت خود می‌کنند.

  اخبار اقتصادی
  نمودار یک سهم بخش کشاورزی از کل تسهیلات

  سایت اقتصادی
  تعداد وام‌گیرندگان بخش کشاورزی

  خبر اقتصادینمودار سه بخش‌های مصرف تسهیلات بانکی

  کاهش 16 درصدی جذابیت بخش کشاورزی

  براساس گزارش‌های مرکز پژوهش‌های مجلس، بررسی وضعیت درآمدی روستاها(بهار95) نشان می‌دهد که متوسط فاصله درآمدی بین شهرها و روستاها در 15 سال اخیر بیش از 90 درصد شده که در طول سال‌های اخیر میزان هزینه هر خانواده روستایی بیش از درآمد آن بوده است. همچنین 9 دهک اول هزینه‌ای روستایی، از ناامنی غذایی رنج می‌برند.

  بر اساس این گزارش، ریشه وضعیت نابسامان اقتصادی روستاها که منجر به مشکلات اجتماعی و فرهنگی نیز شده، اقتصادی نبودن فعالیت‌های کشاورزی به‌عنوان مهم‌ترین منبع درآمد روستاییان می‌باشد که تحت تأثیر سیاست‌های ناکارآمد این بخش بروز یافته است.

  نمودار زیر سهم بخش کشاورزی و فعالیت‌های متفرقه در تأمین درآمد خانواده‌های روستایی از سال 1380 تا 1392 را نشان می‌دهد. بر اساس نمودار سهم کشاورزی در تأمین درآمد خانواده‌های روستایی از 33 درصد در سال 1380 به 17 درصد در سال 1392 کاهش‌یافته است.

  این مورد نشان‌دهنده کاهش جذابیت‌های فعالیت‌های کشاورزی و کاهش درآمد حاصل از کشاورزی برای روستاییان به‌عنوان یک فعالیت مولد و جایگزین شدن فعالیت‌های متفرقه که بعضاً موجب ایجاد مشکلات اجتماعی است.


  درآمد خانواده روستایی از کشاورزی

  حال با توجه به میزان اندک سرمایه‌گذاری در این بخش، سهم اندک تسهیلات بانکی برای توسعه کشاورزی مدرن، کاهش جذابیت‌های اقتصادی کشاورزی برای روستاییان، کاهش بسیار شدید آب‌های زیرزمینی و خشک‌سالی‌های یک دهه اخیر، چشم‌انداز چندان روشنی در انتظار بخش کشاورزی نخواهد بود.

  تامین امنیت غذایی وظیفه مهم دولت دوازدهم

  طی سالیان گذشته سبد موادغذایی خانواده های در فصل های مختلف با چالش و نواسانات مختلفی مواجه بوده است. گرانی و ارزانی، کمبود و زیادی حجم تولید در تولیدات مختلف کشاورزی و حوزه مواد غذایی، نشان از ناپایداری این حوزه وتضعیف امنیت غذایی خانوارها می دهد. گرانی ها دفعی و خارج از کنترل مواد مختلف غذایی و یا عدم تنظیم واردات کالاهای اساسی مورد نیاز مردم، توجه بیش از پیش مدیران وزارت خانه های جهاد کشاورزی و وزارت صنعت در دولت دوازدهم به امنیت غذایی و برنامه ریزی در حوزه تولیدات بخش کشاورزی و غذایی را می طلبد.

  [ad_2]

  Source link

  5 0
  آیا مقاله برای شما مفید بود ؟

  0رای
  لطفا رضایت خود را از این مقاله و توضیحات ارائه شده ثبت نمایید

  مقالاتی که پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید

  دستاورد خوکفایی گندم به واردات گندم تبدیل می شود؟

  [ad_1] ایران در 3 سال اخیر موفق به خودکفایی در تولید گندم شده است؛ اما عدم تعیین صحیح قیمت خرید تضمینی آن...

  برند پست بانک، باید اولویت اول همه کارکنان و کارگزاران باشد

  [ad_1]  به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس و به نقل از روابط عمومی پست بانک ایران؛ شیری افزود: حرکت بسیار خوبی...

  اصلاحیه مصوبه هیات وزیران درباره ترخیص خودروهای وارداتی ابلاغ شد

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، گمرک ایران اصلاحیه مصوبه هیات وزیران در مورد تاریخ قبض انبار  و اصلاحیه مصوبه...

  آذری‌جهرمی: در موضوع فیلترینگ براساس قانون عمل می‌کنیم

    به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس از دماوند، محمدجواد آذری جهرمی عصر امروز در نشست با جوانان با عنوان «رویش...

  بازار سوریه برای بخش خصوصی یک فرصت است

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه، با اشاره به سفر اخیر اسحاق...

  تبلیغات شبانه غیر قانونی یک کاندید انتخابات اتاق بازرگانی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، این کاندید با دعوت از برخی چهره‌های سیاسی و اعضای اتاق بازرگانی در هتل...

  چاره‌اندیشی وزارت اقتصاد درباره نظام بانکی

  [ad_1] به گزارش روابط عمومی گروه تجاری ققنوس، فرهاد دژپسند در سفر به استان سیستان و بلوچستان  با اشاره به سیاست وزارت...

  صعود طلا پرشتاب می‌شود

  [ad_1] روابط عمومی گروه تجاری ققنوس: نظرسنجی جدید رویترز نشان داد نگرانی‌ها نسبت به رشد اقتصادی و احتمال توقف روند تحکیم سیاست...

  روسیه و آمریکا درباره INF به توافق نرسیدند

    وزارت خارجه روسیه از شکست مذاکره با آمریکا درباره پیمان موشک‎های هسته‌ای میان‎برد خبر داد که این امر به معنای آغاز...

  ساماندهی مشاغل نیازمند فراهم کردن زیرساختها است

  [ad_1] عضو هئیت رئیسه اتاق اصناف تهران در خصوص وضعیت طرح ساماندهی مشاغل و انتقال اصناف به خارج از پایتخت اظهار کرد:...

  0

  دیدگاه کاربران عزیز